Na cestě ho doprovázel jeho hostitel, senátor za Jablonecko Jaroslav Zeman. Na přetřes přišla i problematika narůstajícího počtu ghett sociálně vyloučených a nekalé praktiky majitelů ubytoven, kde tito lidé žijí. „Nechávají je bydlet v lepších garážích,“ mínil senátor.
Topka není klasická strana
Ministr průmyslu Martin Kuba se vyjádřil k předvolebním průzkumům, podle kterých TOP 09 předstihla ODS. „Je to dle mého jen dočasné. Přičítám to fenoménu Karla Schwarzenberga v období prezidentských voleb. Myslím, že TOP 09 není nejsilnější pravicovou stranou. Není totiž vůbec stranou. Je jen velmi dobrým politickým nástrojem,“ objasnil.
Naproti tomu ODS je dle jeho názoru strana s dvacetiletou tradicí, která může mít svá lepší a horší období. „Pokles našich preferencí je pro nás výzva, abychom se více zaměřili na své voliče. Každý z nás si to musí rozebrat, včetně vedení strany,“ zdůraznil. „Rok a půl do voleb je však politická věčnost,“ poukázal na skutečnost, že v době konání parlamentních voleb může býti všechno jinak.
I podle senátora za Jablonecko Jaroslava Zemana má z dlouhodobějšího hlediska ODS pevnější základy. Topka se podle něj skládá z frakcí - schwarzenbergovců, starostů a topolánkovců. „Co je to vlastně Topka? Rozhodně to není jednolitá strana. Největší slávu jim dělají starostové. Což je geniálně sestavený mančaft se samočistícím procesem. Mám je hodně rád a jsou mi blízcí,“ uvedl hlavně na adresu starostů v Libereckém kraji, kteří vyhráli krajské volby. „Rozhodně ale není národ zblázněný do Kalouska s Drábkem,“ vypozoroval senátor Jaroslav Zeman.
Drábek na nás posílal samé kontroly
Jako podnikatel - Zeman je majitelem prosperující továrny na hračky Detoa - si i rýpnul do Ministerstva práce a sociálních věcí, které donedávna řídil Jablonečan Jaromír Drábek. „V době krize, kdy se už tak firmám nevede dobře, na nás posílali jednu kontrolu za druhou,“ postěžoval si.
Chudých ghett přibývá
Stejně jako v jiných částech Česka i v Liberci zjistili, že jim zde narostl počet míst, kam se uchýlili lidé z okraje společnosti. Jsou zde čtyři ubytovny a čtrnáct domů, kde se tísní jedenáct set lidí. Do těchto neutěšených podmínek je zahnala chudoba. Kvůli nízkému vzdělání těžko shánějí práci i jiné, důstojnější bydlení. I když nejen proto. „Když majitel bytu zjistí, že jste Rom, rozhovor s vámi rychle ukončí,“ upozornil Lukáš Průcha, ředitel Člověka v tísni v Liberci.
Lidé jsou rukojmí majitelů ubytoven
Proto těmto lidem nezbývá, než přežívat v často nevyhovujících podmínkách na ubytovnách za přemrštěné nájemné čítající až deset tisíc korun měsíčně. Sociálně slabé rodiny na takový nájem nemají, a tak doplatek majitelům ubytoven věnuje stát.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban