Peška má podle našich informací značný podíl na ministrově práci a ovlivňuje i personální otázky. I jeho dílem má být jmenování Petra Keřky na post ředitele karlovarské ŘSD (Ředitelství silnic a dálnic – pozn.red.).
Na případu je pak nejzávažnější skutečnost, že Jan Peška s StB spolupracoval nejen dobrovolně a z vlastní iniciativy, ale vůči komunistické tajné službě byl věrný ještě v lednu 1990. Vyplývá to z rozsáhlé dokumentace z archivu StB, kterou má redakce k dispozici.
Finanční toky k rukám Pavla Dobeše…
„Peška formálně pracuje v OHL ŽS a.s. a své řízení ministra Dobeše uplatňuje především prostřednictvím bývalého starosty Prahy 3 Ing. Tomáše Mikesky. Žádné telefonní hovory, žádné maily, pouze osobní kontakt. JUDr. Peška působí mimo jiné i ve vlivné firmě se zahraniční majetkovou účastí, OHL ŽS. Tato firma je dodavatelem organizací, které řídí ministr dopravy. Odtud i zdroje a toky financí k rukám ministra Dobeše na straně jedné, JUDr. Pešky a lidmi s ním spojenými na straně druhé,“ říká zdroj z prostředí tajných služeb.
Mezi lidmi, které bývalý více než loajální tajný spolupracovník StB Jan Peška protlačil do ekonomicky zajímavé funkce je prý i bývalý karlovarský náměstek primátora Petr Keřka a to do funkce ředitele karlovarské ŘSD. „Pochopitelně bez výběrového řízení. Keřka proslul v roce 2007 při slavné losovačce na miliardový tendr na výstavbu multifunkční haly,“ uvádí dále důvěryhodný zdroj z prostředí českých zpravodajských služeb.
„Budu odhalovat nepřátele republiky“
Jak vyplývá z autentických dokumentů Státní bezpečnosti, které má naše redakce k dispozici, Jan Peška narozený v květnu 1953 se ke spolupráci s StB dobrovolně zavázal v říjnu 1988. „Prohlašuji, že jako občan ČSSR pomohu pracovníkům čs. kontrarozvědky na úseku vnitřním i zahraničním při odhalování nepřátel republiky. O tomto styku zachovám naprostou mlčenlivost před osobami i institucemi. Při spolupráci s orgány budu používat krycí jméno BOREK,“ stojí na vlastnoručně napsaném a podepsaném dokumentu Janem Peškou.
Ten byl samotnou StB hodnocen velmi pozitivně: „JUDr. Jan Peška je vzdělaný inteligentní člověk, bystrý a iniciativní s dobrou pamětí a má všeobecný přehled. Jmenovaný má kladný vztah k československému socialistickému a státnímu zřízení a rovněž tak k pracovníkům čs. bezpečnosti. Je členem SSM od jeho založení, byl vybrán za kandidáta KSČ.“
Věrný StB ještě v lednu 1990
Pokud jde o Socialistický svaz mládeže, kde byl členem od jeho založení, později zde byl i funkcionářem. Po maturitě krátce působil na útvaru kádrové a personální práce u národního podniku INGSTAV.
O Peškově založení také mnohé vypovídá zpráva z 24. ledna 1990 z pera Správy státní bezpečnosti Brno, která vyhodnocuje „Borkovu“ činnost. Jako motiv počátku spolupráce totiž uvádí dobrovolnost, která provázela jeho činnost až do ledna 1990, tedy více než dva měsíce po Listopadu 89. Zmiňuje také, že po dobu spolupráce tajný spolupracovník zadané úkoly plnil aktivně a vykazoval i vlastní iniciativu. Navíc si prý díky stykům na další agenty sám vytvořil možnost dalších pracovních kontaktů.
Navíc zpráva z 2. ledna 1990 podrobně rozebírá Peškovo hlášení o tom, jak probíhá organizace a ustavování Občanského fóra, kdo a kde se angažuje a jaké protestní akce se chystají. „Spolupracovník se nijak politicky neangažuje, není nikde členem Občanského fóra a také nepodepsal žádné prohlášení. Má zájem na další spolupráci,“ dokladuje dokument StB, že Peška, který má dnes údajně vysoký vliv na činnost ministra Pavla Dobeše, byl i po faktickém konci vlády KSČ tomuto režimu loajální.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka