Klíčoví úředníci obvinění v kauze IT zakázek na výplatu sociálních dávek se při policejních výsleších hájí tím, že při podpisech smluv se spolehli na doporučení svých podřízených. To se týká jak René Pitáka, bývalého šéfa IT odboru na Ministerstvu práce a sociálních věcí, tak Miroslava Dudy, bývalého ředitele sekce e-Governmentu na Ministerstvu vnitra.
„Vycházel z doporučení příslušného referenta,“ zaznamenali protikorupční detektivové podle Hospodářských novin Dudovu výpověď do únorového usnesení o zahájení stíhání. Podobné to bylo i v případě Pitáka. „Měl na starosti technické věci, nikoli správní,“ shrnuli vyšetřovatelé obsah jeho výpovědi. Hlavním aktérem kauzy je bývalý náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška, ale bez podpisů těchto dvou mužů by se mu nepovedlo obejít výběrové řízení.
Smyslem dodatku ke smlouvě bylo obejít zákon o veřejných zakázkách
K tomu využil Drábkův exnáměstek smlouvu z roku 2008 na centrální nákup produktů Microsoftu pro státní správu, které úřady nakupovaly přes společnost Fujitsu Solutions. Smlouvu s Fujitsu uzavřelo tehdy Ministerstvo vnitra s tím, že na jejím základě si budou moci nakupovat licence Microsoftu i ostatní za vyjednané, výhodné ceny.
Vladimír Šiška podepsal v roce 2011 dodatek k této smlouvě, podle něhož MPSV mělo chtít po firmě Fujitsu aplikace na výplatu dávek, přestože s Microsoftem neměly nic společného. Do usnesení o zahájení stíhání policisté napsali, že jediným důvodem tohoto postupu bylo obejít zákon o veřejných zakázkách a cíleně tyto zakázky přidělit předem vybraným subjektům.
Princip „podepisuje, ale nezodpovídá“ neexistuje ani ve státní správě
Tento dodatek by nemohl platit, pokud by ho podle pravidel smlouvy neodsouhlasilo Ministerstvo vnitra. Příslušné dokumenty podepsal Miroslav Duda, tehdy šéf odboru e-Governmentu. Policistům k tomu řekl, že mu je dali ke schválení podřízení a že s nikým z Ministerstva práce a sociálních věcí ani Fujitsu jejich znění neprobíral, pouze odkázal na doporučení příslušného referenta. Jako by předpokládal, že ve státní správě existuje princip „podepisuje, ale nezodpovídá".
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník