ProAlt totiž kritizovaný projekt DONEZ označuje za "nezákonné šikanování a svévolné ponižování těch, kteří ztratili práci".
„Je přece v rozporu s principy demokratického právního státu, aby stát samoúčelně ztěžoval život určité skupině obyvatel s odůvodněním, že jí tím ztěžuje i porušování zákonů, když přitom není nijak prokázáno, že toto porušení alespoň hrozí. Se stejnou logikou by stát mohl nezaměstnaným též zakázat jezdit městskou hromadnou dopravou, neboť i tím jim samozřejmě ztíží práci načerno. Rozhodnutí, kteří nezaměstnaní jsou do projektu DONEZ vybráni, jsou naprosto nezdůvodněná. Doprava na pobočku České pošty může být, zejména v mimopražských lokalitách, poměrně nákladná a stát ji nezaměstnaným nehradí. A navíc, pro většinu těch, co pracují načerno, není problémem se z této práce na nezbytnou dobu uvolnit,“ řekl pro ParlamentníListy.cz advokát a mluvčí ProAltu Pavel Čižinský.
To, že systém usiluje spíše než o podporu nezaměstnaných o to, aby z evidence (ne)dobrovolně odešli, ukazují už i první zkušenosti nezaměstnaných zařazených do systému DONEZ.
“Bylo mi sděleno, že kdybych náhodou měla v době termínu na poště přijímací pohovor, musím si od potencionálního zaměstnavatele vyžádat potvrzení, že jsem u něj byla a to pak předložit úřadu práce. Přesně tohle mne ale z přijímacího řízení předem diskvalifikuje. Tohle nám říkala i personalistka v motivačním kurzu při rekvalifikaci,” popisuje praxi na stránkách sdružení na sociální síti jedna z nezaměstnaných žen. A ani druhá, co našla odvahu s svěřit, si příliš nový systém nepochvaluje.
“Na schůzce na úřadu práce, mi bylo oznámeno, že jsem se dostavila na poštu dříve, než jsem měla, a to o 75 minut. I přesto, že jsem doložila řádnou omluvenku ze školy. Takže jsem splnila to, že jsem se dostavila na poštu a ještě jsem stihla jít do školy, a přesto jsem podle úřadu práce porušila zákon. Bylo mi oznámeno, že mám čekat na vyjádření, zda někdo uzná, že jsem pochybila nebo ne. Na tom tedy nyní závisí, jestli mě z úřadu práce vypíšou či ne. Mám přitom potvrzení o uzavření smlouvy s Českou poštou na brigádu, kterou jsem si sama našla. Paní na úřadu práce mi ale opět tvrdí, že musím docházet na projekt DONEZ a zároveň do práce, i za předpokladu, že práci ztratím díky tomuto projektu. Paní zprostředkovatelka nezaslala ani jednou žádnou nabídku na Czech Point,” popisuje další z adeptek nového projektu, který má vylepšovat zaměstnanost v naší zemi.
Je dobré tedy připomenout, že projekt DONEZ je totiž založen na předpokladu, že nezaměstnaní si za svou nezaměstnanost mohou sami, neboť pracovat nechtějí a chtějí zneužívat sociální systém. Z tohoto názoru vlády Petra Nečase (ODS) pak vyplývá podle ProAltu i přístup k politice zaměstnanosti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová