Trnem v oku jsou totiž některým médiím odměny vrchní ředitelky sekce kabinetu předsedy vlády Jany Nagyové. Podle nich to totiž vypadá, že Nagyová bere více, než ministři či samotný premiér.
Nagyová si totiž v loňském roce podle deníku Insider přilepšila k platu o statisíce korun, které dostala na odměnách. Loňský leden například inkasovala k základnímu platu 33 590 korun plus příplatky 49 600 korun a ještě mimořádnou odměnu sto tisíc korun. Loni v březnu měla na výplatní pásce částku 273 tisíc hrubého.
Média pak své odsudky vybrousila do podoby, že to vypadá tak, že Nagyová bere více jak ministři. Pro srovnání - sám předseda vlády má měsíční plat bez náhrad 158 400 korun a například prezident bere 186 700 korun. Plat jim stanovuje zákon, stejně tak i ministrům. Ti mají plat stanoven na částku 112 600 korun plus náhrady 17 100 korun a odměny nemohou podle zákona brát ale žádné.
Přesto všechno se dnes ale premiér Nagyové zastal. Podle jeho tvrzení měla Nagyová loni druhé nejnižší odměny a podobné odměny jako pna dostalo na úřadu vlády dalších 20 lidí.
„Je to politický útok médií, kdy legitimizují svá tvrzení ukradenými dokumenty. Je tam lynč na člověka, který nic neukradl a naopak pracuje dobře. Je to také útok na premiéra, kdy si někdo řekl, že je potřeba taky na něj něco vyšťárat,“ burácel dnes ale na konto některých médií premiér na brífinku těsně po jednání kabinetu. Důvodem k takové reakci mu byl dotaz novinářů, jak to tedy s Nagyovou je.
„Tady je vytáhnuto jen jedno jméno - a to znovu zdůrazňuji - na základě ukradených dokumentů. Jsou tady ale různé lokální zájmy a mají vést k zablokování konkrétních projektů,“ uvedl také Nečas.
Naznačil rovněž, že se jedná o útok několika jedinců. Překvapivě pro to použil slovo "žumpa", nebylo pvšem zřejmé, zda toto slovo vztáhnul jen na pozdější odsudek internetových diskusí. „Je to žumpa, co si tam přečtete,“ reagoval totiž na to Nečas a také velmi důrazně uvedl, že již tady v tomto případě byl překročen rubikon a že to nemá jinou, než politickou motivaci.
„Úřad vlády hospodaří hospodárně! Jen za loňský rok Úřad vlády snížil oproti roku 2010 výdaje o 40 milionů korun, poklesl počet vyplacených odměn o několik milionů a 21 milion korun bylo ušetřeno na provozních prostředcích. Zatímco předloni byl počet vyplacených odměn ve výši 32 milionů korun, loni to bylo 28 milionů, letos plánujeme škrty o dalších 20 milionů," dodal rozčilený předseda vlády.
Je to vaše intimní přítelkyně, útočil Rath
Odměny Nagyové loni několikrát interpeloval ve sněmovně poslanec a středočeský hejtman David Rath (ČSSD). Nagyovou nesčíslněkrát při tom označil za premiérovu intimní spolupracovnici. Jakýmsi vzorem mu zřejmě byl Facebook, kde byl v dubnu 2010 Nečas obviněn z nevěry.
Loni v říjnu Rath na Nečasův vrub dokonce ve sněmovně řekl: „Jako ubohý zbabělec si pan premiér vleze za záda šéfa Úřadu vlády, a řekne, že to není jeho činnost. Nechce ale prostě jen říci, že paní Nagyová bere víc než některý ministři," burácel k tomu 27. 10. 2011 za sněmovním pultíkem Rath.
„On se bojí a chová se jako zbabělec. Zbaběle se bojí! Jako malé děcko nechce sdělit ty informace," řekl dále na konto Nečase Rath. „Já Janu Nagyovou neznám osobně, alespoň z médií ale vím, že byla blízkou, téměř intimní spolupracovnicí Petra Nečase ještě na ministerstvu práce, kde ji za její služby už tam dával odměny v řádu stovek tisíc korun. Nyní mi ale poslali dopis, že paní Nagyová řídí celý Úřad vlády, ale prý i samotného premiéra, což se mi nechce věřit, takže to beru jako nepodloženou pomluvu," zmínil také Rath. Útočil tehdy ale na absentujícího premiéra, jenž byl tehdy v Bruselu na vrcholné schůzce představitelů EU a vzápětí poté odletěl do USA.
Jenže platy a odměny úředníků z ministerstev nejsou zpravidla zveřejňovány. A to přesto, že Nejvyšší správní soud loni vyslovil zcela zásadní obecný právní názor, podle kterého jsou všichni zaměstnanci veřejné správy „příjemci veřejných prostředků“. Jinými slovy to znamená, že výše, účel a podmínky poskytnutých veřejných prostředků jsou „základní osobní údaje“, které ve spojení se jménem a příjmením dotyčného pracovníka musí požadovaný orgán veřejné moci poskytnout veřejnosti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb