Až ze zámoří doletěl vzkaz ministra financí Miroslava Kalouska, že pokud se bude vinou celosvětové krize vyvíjet česká ekonomika výrazně hůře, než předpokládal při sestavování státního rozpočtu, bude nutné přijmout kroky na příjmové i výdajové stránce státního rozpočtu. V příjmech by se to týkalo nepřímých daní, ve výdajích by bylo nutné nahradit politiku tupých škrtů škrty velmi ostrými.
V roce 2009 skončil státní rozpočet České republiky rekordním schodkem 192,2 miliardy korun, o rok později byl deficit 156,4 miliardy korun. Na letošní rok je naplánován schodek 135 miliard a pro příští už jen 105 miliard. Při jeho sestavování však vláda počítala s růstem hospodářství o 2,5 procenta, ale podle výroku premiéra Petra Nečase z minulého týdne bude muset odhad ekonomického růstu snížit na 1,5 procenta.
- SLEDUJEME téma: Státní rozpočet
Pomalejší růst ekonomiky. Bude vůbec nějaký?
Se svou pesimistickou troškou do mlýna přispěchal také Mezinárodní měnový fond, který snížil odhad růstu české ekonomiky v příštím roce z 2,9 na 1,8 procenta. „Kvůli změně odhadů MMF bych rozpočet určitě nepředělával, člověk musí věřit svým výpočtům. Jinou věcí je, že růst bude ještě pomalejší, než konstatují poslední odhady," říká pro ParlamentníListy.cz hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík, od července 1999 do dubna 2001 ministr financí Zemanovy vlády.
Podle exministra je sestavení rozpočtu věc názoru a pokud si vláda stojí za svým odhadem růstu, tak ho bude muset také obhájit. „Osobně si myslím, nebo spíš z našich výpočtů usuzuji, že i tyto odhady růstu budou mylné a růst bude ve skutečnosti nulový," předvídá Mertlík ještě větší propad příjmů státního rozpočtu, než o jakém se mluví v souvislosti s nejčerstvějšími odhady.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník