Nešťastný novinář Hvížďala naříká na Zemana i český národ. A má strach

11.07.2013 7:01 | Zprávy

Politické strany nejsou schopny postavit se snaze prezidenta ukrojit si větší podíl moci, než mu z Ústavy přísluší. Nová hlava státu podle některých pozorovatelů postupně buduje mocenské centrum, prvním krokem k němu je vláda, která se neodvíjí od Parlamentu, jak by mělo být v parlamentní demokracii obvyklé, ale vznikla z vůle prezidenta.

Nešťastný novinář Hvížďala naříká na Zemana i český národ. A má strach
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a publicista Karel Hvížďala

„Je to protiústavní v tom, že prezident je nezodpovědný, to znamená, že podle Ústavy má za prezidenta zodpovědnost vláda. V okamžiku, kdy je vláda složena z jeho kamarádů, pojistka ústavnosti, tedy kontroly prezidenta, padá,“ varuje komentátor a publicista Karel Hvížďala před kroky prezidenta Miloše Zemana. „Je to cesta do pekel pro tuto zemi, protože se tu otvírá prostor pro autokracii, směřujeme k prezidentskému systému,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz. Podle Hvížďaly Češi nevědí, o čem demokracie je a nedokáží si ji chránit.

Politici by měli zdánlivě jednoduchou cestu, jak se tlaku Miloše Zemana bránit: okamžitě rozpustit Poslaneckou sněmovnu. Pak by se musely konat do dvou měsíců nové sněmovní volby, které by znovu rozdaly karty. Nejvíce po nich volá sociální demokracie, v současné chvíli se těší poměrně silné podpoře, která jí bude nejspíš ubývat, čím déle bude u vesla Zemanova vláda, která se tváří jako levicová a pro sociální demokracii bude těžké se proti ní vymezovat.

Ale ve snaze vyvolat rozpuštění sněmovny je v podstatě osamělá, komunistům je dnes, kdy už není u moci Nečasův kabinet, v podstatě jedno, kdy volby budou, ale ostatní strany mohou jen jejich odkladem získat, protože jejich volební preference jsou velmi nízké. A pro menší strany – Věci veřejné a jejich odnož LIDEM – předčasné volby znamenají ukončení politické kariéry, protože pravděpodobnost, že se do sněmovny už nedostanou, hraničí téměř s jistotou.

Nejnebezpečnější je Zemanova vláda pro demokracii

Je tedy velmi nepravděpodobné, že se Poslanecká sněmovna v příštích dnech rozpustí a nakročí k předčasným volbám, protože by pro návrh muselo hlasovat sto dvacet poslanců.

„Hlavní problém je, že v Čechách u politiků převažují osobní zájmy nad státními,“ potvrzuje Karel Hvížďala. Ale když nebezpečí pro demokracii politici ignorují, protože mají hypotéky nebo jiné závazky, jen ukazují, že demokracie pro střední Evropu, s výjimkou dnešního Polska, je příliš složitý systém a že ho odmítáme.

„Nejsme ochotni tu křehkou demokracii bránit,“ konstatoval smutně publicista, že se Česká republika vlastně tímto krokem přiřazuje k maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi a slovenskému premiérovi Robertu Ficovi. Proto nemá podle něj smysl rozebírat, které politické straně uškodí Zemanova vláda, vytvořená natruc sněmovně, nejvíce, protože nejnebezpečnější je pro demokracii.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…