Obecná analýza, kterou dělal někdo jiný. Starostka prozradila, jak pracuje vládní agentura

01.10.2014 19:35 | Zprávy

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová by ráda umlčela svého zástupce Stanislava Křečka. Nejnověji ji vadí jeho vyjádření k situaci v Duchcově a práci Agentury pro sociální začleňování. Ale o zkušenostech s vládní agenturou promlouvá i starostka Duchcova Jitka Bártová, která se od ní místo konkrétní pomoci dočkala označení rasistky. Přitom sama odmítá lidi dělit na Romy a „Neromy“, a proto vůbec nechápe hysterii, proč řešit romskou otázku.

Obecná analýza, kterou dělal někdo jiný. Starostka prozradila, jak pracuje vládní agentura
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Jitka Bártová z Duchcova

Se zlou se potázal zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček poté, co mu ve čtvrtek 25. září zveřejnily Lidové noviny článek pod názvem „Agentura, která nepomůže“, v němž se věnoval situaci v Duchcově a tomu, že vedení města nespolupracuje s Agenturou pro sociální začleňování. První říjnový den to ve vydání Lidových novin schytal jak od ombudsmanky Anny Šabatové, tak od ředitele zmiňované agentury Martina Šimáčka. Podle Anny Šabatové odporuje článek všem zásadám ombudsmanské práce, šéf agentury zase píše, že Stanislav Křeček neví nic o Duchcovu ani o agentuře samotné.

Ombudsmanka se přitom soustřeďuje na formální výtky typu, že sociální vyloučení patří do její agendy, že sama neeviduje žádnou stížnost ve vztahu k městu Duchcov či Agentuře pro sociální začleňování nebo že její zástupce nepředložil žádné opatření, jak by se situace, je-li neuspokojivá, dala zlepšit. „Nechci se nechat zatáhnout do planých diskusí o práci ombudsmana, protože se domnívám, že takové diskuse úřad poškozují. Ale řešení neuspokojivé situace je především otázka místních lidí, to nikdo zvenku – ať už z Prahy nebo z Brna – řešit nemůže,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Stanislav Křeček.

Integrovaní mají právo nebýt podezíráni z diskriminace

V článku, za který je nyní kritizován, napsal, že sociální vyloučení a jeho dopad na devastaci bytového fondu, které je realitou, nebude odstraněno tím, že se budeme tvářit, že neexistuje. „Nikdo není povinen se integrovat, ale i integrovaní mají právo žít po svém bez toho, aby byli podezíráni z diskriminace,“ konstatoval Stanislav Křeček s tím, že obce a jejich představitelé se vždy budou řídit přáním svých občanů přesto, že ti mohou mít na sociální politiku obce, s ohledem na své zkušenosti, velmi diferencovaný názor. „A vláda asi bude muset zřídit Agenturu, která se především bude starat, když už to má v názvu, o začleňování nezačleněných,“ doplnil.

Zástupce ombudsmanky je proto přesvědčen, že je zapotřebí systémové řešení. „My nemáme žádný systém, který by zaručoval lidem s nízkými příjmy přiměřené bydlení. Jestliže v reakci na můj článek píše v Lidových novinách pan ředitel Šimáček, že je diskriminace, jestliže nájem vzroste o padesát procent, tak já mu musím říct, že nájemné vzrostlo o osm set procent od roku 1990. A že nejsou chudí v této společnosti jenom Romové. Překotná deregulace nájemného vedla k tomu, že nájemné se stalo obtížně zaplatitelným, ale to se týká mnohem většího okruhu, než se pan Šimáček domnívá,“ upozorňuje Stanislav Křeček.

Místo kritiky zastupitelů se od agentury očekává konkrétní pomoc

Zdůrazňuje také, že za situaci v Duchcově odpovídají zvolené orgány města Duchcova. „Koho si lidé zvolí, tak ti za to odpovídají. Jestliže nebyli s činností agentury spokojeni, tak s ní nespolupracovali. Nenapsal jsem nic jiného, než že agentura ve stodesetistránkové studii nazvané ´Situační analýza Duchcov´ uvedla spoustu věcí, které s věcí nesouvisely, a návrhy, které tam učinili, jsou obecné. Zastupitelé, s nimiž jsem mluvil, mi řekli, že byli překvapeni, že to pro ně žádná konkrétní pomoc nebyla,“ připomíná zástupce ombudsmanky materiál, od něhož zastupitelé města za vládní a evropské peníze právem očekávali nějaký přínos.

Agentura pro sociální začleňování udělala z privatizace městských bytových domů v Duchcově zásadní otázku další spolupráce s městem, a když jí zastupitelstvo odmítlo schválit navržených deset bodů, kterými by byla celá navržená privatizace významně dotčena, tak spolupráci s městem začátkem roku 2012 ukončila. „Kritika práce zastupitelů může být, ale legitimní kritika práce zastupitelů je jenom od místních občanů, kteří je zvolili. Takže já bych od agentury očekával, že bude řešit konkrétní věci, konkrétní začleňování, a ne která bude kritizovat zvolené zastupitele. To si myslím, že k ničemu nevede,“ míní Stanislav Křeček.

Úzký pohled vede k tomu, že Agentura pro sociální začleňování je mimo realitu

Tvrdí přitom, že věc nevidí černobíle, což dokládá kritizovaným článkem, v němž označuje agenturou předložené návrhy za rozumné. „Ale kladu důraz na to, že odpovědnost mají zastupitelé. Jestli přijde někdo zvenku a začne je kritizovat, tak reagují způsobem, který agentuře asi není příjemný. Pan Šimáček dnes přiznává, že s privatizací neměli pravdu, ale jeho představy, že zvýšení nájemného o padesát procent je diskriminací, to je na hranici anekdoty. Protože všichni v této republice, především důchodci, vědí, jak se jim nájemné zvedlo o několik set procent. Čili jeho úzký pohled vede k tomu, že agentura je mimo realitu společnosti, což vede k neustálým střetům nejen v Duchcově,“ konstatuje zástupce ombudsmanky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…