Ačkoli mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová opakovaně uvedla, že jména poradců budou zveřejněna, až na nich bude konečná shoda, Fassmann s Ungermanem České pozici potvrdili, že taková nabídka existuje a oni ji nyní zvažují. "Je to ve stádiu jistých hypotéz a myslím, že tak do čtrnácti dnů bude jasno," uvedl Ungerman. "Ano, nabídku jsme dostali a nyní ji zvažujeme," doplnil Fassmann.
Ačkoli není jisté, zda zmiňovaní tři muži do křesel poradců nakonec opravdu usednou, server shrnuje jejich dosavadní názory a angažmá. Všechny tři odboráře spojuje kritika bývalé Nečasovy vlády a jejích reformních kroků.
Špičky v oboru
Vít Samek je odborník na pracovní právo a penzijní systémy. Působil v obou Bezděkových komisích, které se podílely na přípravě důchodové reformy. Z návrhu komise vychází reforma, kterou vláda Petra Nečase nakonec schválila. Ovšem finální verzi nepřijala komise jednohlasně a proti se stavěl právě Samek, který nepodporoval vznik nyní tolik kritizovaného druhého pilíře.
Jaroslav Ungerman patří podle České pozice ke špičce mezi českými levicově smýšlejícími ekonomy, který sám sebe řadí mezi keynesiánce, tedy zastánce státních zásahů do ekonomiky. Patří mezi obhájce sociálního státu. Má za sebou bohatou kariéru a zkušenosti z pozic poradce premiérů i ministrů z řad ČSSD. Radil také Jiřímu Rusnokovi v době, kdy byl ministrem financí v Zemanově vládě.
Bohaté zkušenosti
Podobně jako Ungerman smýšlí také Martin Fassmann. S ČMKOS je spjat od začátku devadesátých let. V minulosti rovněž působil jako poradce několika levicových ministrů a premiérů. Za sebou má i působení v řadě dozorčích rad. Stejně jako Ungerman kritizoval Nečase, a to zejména v daňové politice.
Velký vliv
Server Česká pozice upozorňuje, že ačkoli se posty ministerských poradců mnohdy opomíjejí, a lidé, kteří je zastávají, nejsou příliš na očích, jde o osoby velice vlivné. Ministr s nimi konzultuje svá rozhodnutí, jsou pověřeni řízením některých projektů, důležitých jednání a podobně. Často jde o lidi velmi dobře placené a fungují jako spojka na šéfa resortu. "Být zadobře s poradcem se pak rovná tomu mít vliv přímo na rozhodování dotyčného ministra. Proto jsou poradci častým terčem lobbistů nejrůznějších zájmových skupin," uzavírá server.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr