„Všem milovníkům mediálně nejoblíbenějšího ministra říkám s plnou vážností - Jiří Pospíšil a jeho tým se pokouší zlegalizovat rozkrádání firem. A není to poprvé,“ vyslovuje hned v úvodu blogu vážné varování Tomio Okamura.
A připomíná to, že v roce 1996 byla tehdejší vláda Václava Klause donucena řešit narůstající rozkrádání firem a investičních společností. Přítrž zlatému věku tunelování pak udělal paragraf 196a obchodního zákoníku z dílny profesora Dědiče. “ Ten v podstatě uzákonil povinnost oceňovat prodávaný majetek soudem určeným znalcem. A co je důležité - pokud je třeba posudek zfalšovaný a prodej zmanipulovaný, tak se majetek vrací původnímu majiteli. Od té doby už není možné prodat miliardové hodnoty za korunu nebo naopak za bezcenné ruiny platit stamiliony,“ konstatuje Okamura. A doplňuje to, že toto ustanovení zákona je však mnohým „zlodějům“ trnem v oku.
„Ono nejde jen o tunelování, ale třeba i o daňové úniky - není možné fiktivními prodeji například snižovat daňovou povinnost. Tenhle paragraf je prostě k vzteku,“ zmiňuje dál bloger Okamura.
Zrušení pojistky proti tunelování - to je legalizace kradeného majetku
A připomíná, že Jiří Pospíšil prý spolu se zrušením pojistky proti tunelování prosazoval také maximální legalizaci kradeného majetku i v dalších zákonech v rámci občanského zákoníku. Tím, že se snažil uzákonit nedotknutelnost i kradeného majetku nabytého takzvaně v dobré víře.
„Navrhovaná praxe měla vypadat takto: Jednatel firmy - třeba Budvaru - prodá firmu jiné osobě, dejme tomu za dvacet korun. Ten ji v dobré víře koupí. A podle zákona už mu firmu nikdo nevezme - majitelé zcizeného majetku se samozřejmě mohou soudit o náhradu škody s jednatelem. Ten ovšem také v dobré víře může odjet na Bahamy nebo do Mexika. A i kdyby neodjel - kolikpak miliard bychom z takového bílého koně dostali zpět?“ ptá se Okamura.
A dodává, že dle jeho náhledu, není česká společnost na tento krok ještě zralá, i když zřejmě bude Jiří Pospíšil argumentovat opačně.
"Snahy o zrušení toho paragrafu jsou u nás zatím předčasné. Dokud tu běhají beztrestně gauneři, tuneláři a smějí se nám drze do očí, prostě to není možné. Nejdříve se musíme stát právním státem, který zlořčiny tohoto typu trestá a postihuje, a pak se můžeme posunout dál - tak jak tomu skutečně je v některých jiných vyspělých zemích," řekl ParlamentnímListům.cz Okamura.
Doplnil, že je mu však naprosto jasné, že za návrhem zákona o zrušení zmiňovaného paragrafu, budou stát zejména komerční právníci. Těm by se totiž otevřel další široký obzor zakázek. "Je tedy zřejmé, že lobbing i z této strany je velký," podotýká dále Okamura.
Přitom, jak Okamura konstatuje následně v blogu, už před dvěma lety se Jiří Pospíšil pokusil prosadit novelu tohoto obchodního zákoníku. Je asi na místě připomenout, že na to bloger poukazoval již tenkrát, dokonce je o tom zmínka v jeho knize Český sen.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová