Okamura Pospíšilovi: Jdete tunelářům na ruku. Rušíte dobré zákony

13.12.2011 11:52 | Zprávy

Úspěšný bloger a podnikatel Tomio Okamura se ve svém nejnovějším komentáři opět pouští do ministra spravedlnosti Pospíšila. Nutno dodat, že výhrady k němu má již delší čas. I proto jeho funkci označuje záporně - tedy spíše jako ministra (ne)spravedlnosti. Tentokrát je důvodem k tomu, aby se stal terčem jeho kritiky, to, že se podle Okamury Jiří Pospíšil (ODS) už podruhé pokouší v parlamentu prosadit zrušení zákonů, které znemožňují tunelování.

Okamura Pospíšilovi: Jdete tunelářům na ruku. Rušíte dobré zákony
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura na křestu jeho knihy

„Všem milovníkům mediálně nejoblíbenějšího ministra říkám s plnou vážností - Jiří Pospíšil a jeho tým se pokouší zlegalizovat rozkrádání firem. A není to poprvé,“ vyslovuje hned v úvodu blogu  vážné varování  Tomio Okamura.

A připomíná to, že v roce 1996 byla tehdejší  vláda Václava Klause donucena řešit narůstající rozkrádání firem a investičních společností. Přítrž zlatému věku tunelování  pak udělal paragraf 196a obchodního zákoníku z dílny profesora Dědiče. “ Ten v podstatě uzákonil povinnost oceňovat prodávaný majetek soudem určeným znalcem. A co je důležité - pokud je třeba posudek zfalšovaný a prodej zmanipulovaný, tak se majetek vrací původnímu majiteli. Od té doby už není možné prodat miliardové hodnoty za korunu nebo naopak za bezcenné ruiny platit stamiliony,“ konstatuje Okamura. A doplňuje to, že toto ustanovení zákona je však mnohým „zlodějům“ trnem v oku.  

„Ono nejde jen o tunelování, ale třeba i o daňové úniky - není možné fiktivními prodeji například snižovat daňovou povinnost. Tenhle paragraf je prostě k vzteku,“ zmiňuje dál bloger Okamura.

Zrušení pojistky proti tunelování - to je legalizace kradeného majetku

A připomíná, že Jiří Pospíšil prý spolu se zrušením pojistky proti tunelování prosazoval také maximální legalizaci kradeného majetku i  v dalších zákonech v rámci občanského zákoníku.  Tím, že  se snažil uzákonit nedotknutelnost i kradeného majetku nabytého takzvaně v dobré víře.

„Navrhovaná praxe měla vypadat takto: Jednatel firmy - třeba Budvaru - prodá firmu jiné osobě, dejme tomu za dvacet korun. Ten ji v dobré víře koupí. A podle zákona už mu firmu nikdo nevezme - majitelé zcizeného majetku se samozřejmě mohou soudit o náhradu škody s jednatelem. Ten ovšem také v dobré víře může odjet na Bahamy nebo do Mexika. A i kdyby neodjel - kolikpak miliard bychom z takového bílého koně dostali zpět?“ ptá se Okamura.

A dodává, že dle jeho náhledu, není česká společnost na tento krok ještě zralá, i když zřejmě bude Jiří Pospíšil argumentovat opačně.

"Snahy o zrušení toho paragrafu jsou u nás zatím předčasné. Dokud tu běhají beztrestně gauneři, tuneláři a smějí se nám drze do očí, prostě to není možné. Nejdříve se musíme stát právním státem, který zlořčiny tohoto typu trestá a postihuje, a pak se můžeme posunout dál - tak jak tomu skutečně je v některých jiných vyspělých zemích," řekl ParlamentnímListům.cz Okamura.

Doplnil, že je mu však naprosto jasné, že za návrhem zákona o zrušení zmiňovaného paragrafu, budou stát zejména komerční právníci. Těm by se totiž otevřel další široký obzor zakázek. "Je tedy zřejmé, že lobbing i z této strany je velký," podotýká dále Okamura.

Přitom, jak Okamura konstatuje následně v blogu, už před dvěma lety se Jiří Pospíšil  pokusil prosadit novelu tohoto obchodního zákoníku.  Je asi na místě připomenout, že na to bloger poukazoval již tenkrát, dokonce je o tom zmínka v jeho knize Český sen.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…