Peake prý slyšela náznaky, že ministerstvo prosazuje vznik úřadu při vrchním státním zastupitelství. "Možná mám porozumění i pro některé jejich důvody, ale myslím si, že to zbytečně protahuje celou diskusi o té věci a že bychom ten věcný návrh měli schválit v předložené podobě," uvedla vicepremiérka. Pokud by úřad vznikl při VSZ, sešlo by také z plánovaného rušení vrchních žalobců.
Věcný záměr zákona, který vznikal za exministra Jiřího Pospíšila (ODS), má vláda od letošního ledna k dispozici, zatím však schválen nebyl. Již dříve přitom prošel legislativní radou vlády a protikorupčním výborem. Nyní se však v kabinetu diskutuje zejména to, zda začlenit nový úřad pod nejvyšší nebo vrchní státní zastupitelství nebo zřídit úplně samostatné pracoviště.
"Byla bych celkem nerada, kdyby se to rozhodnutí nechávalo pouze na vládě s tím, že ministr spravedlnosti Pavel Blažek sám ten původní návrh prosazovat nebude. Zatím jsem z té dnešní diskuze trochu podobný vývoj vyčetla," uvedla Peake. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman i pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová jsou přitom stejně jako Peake pro úřad při NSZ.
Úřad by se měl zabývat podle záměru například trestnými činy úplatkářství, zvlášť závažnými zločiny spáchanými úředními osobami nebo činy spáchanými prostřednictvím investičních nástrojů přijatých k obchodování na regulovaném trhu. Protikorupční žalobci by měli mít na starosti také pletichy v insolvenčním řízení, sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky nebo pletichy při dražbě se škodou nejméně 150 milionů korun. Čítal by asi 15 žalobců, jejichž funkční období by bylo sedmileté.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav, čtk