Peake: Protikorupční orgán by měl být u Nejvyššího zastupitelství

17.09.2012 17:26 | Zprávy

Vicepremiérka a místopředsedkyně legislativní rady vlády Karolína Peake podporuje, aby nový protikorupční úřad vznikl při Nejvyšším státním zastupitelství, jak obsahuje návrh věcného záměru zákona o státním zastupitelství. Peake to oznámila novinářům po semináři zabývajícím se vznikem instituce, který se v pondělí konal v Senátu.

Peake: Protikorupční orgán by měl být u Nejvyššího zastupitelství
Foto: sap
Popisek: Karolína Peake

Peake prý slyšela náznaky, že ministerstvo prosazuje vznik úřadu při vrchním státním zastupitelství. "Možná mám porozumění i pro některé jejich důvody, ale myslím si, že to zbytečně protahuje celou diskusi o té věci a že bychom ten věcný návrh měli schválit v předložené podobě," uvedla vicepremiérka. Pokud by úřad vznikl při VSZ, sešlo by také z plánovaného rušení vrchních žalobců.   

Věcný záměr zákona, který vznikal za exministra Jiřího Pospíšila (ODS), má vláda od letošního ledna k dispozici, zatím však schválen nebyl. Již dříve přitom prošel legislativní radou vlády a protikorupčním výborem. Nyní se však v kabinetu diskutuje zejména to, zda začlenit nový úřad pod nejvyšší nebo vrchní státní zastupitelství nebo zřídit úplně samostatné pracoviště.

"Byla bych celkem nerada, kdyby se to rozhodnutí nechávalo pouze na vládě s tím, že ministr spravedlnosti Pavel Blažek sám ten původní návrh prosazovat nebude. Zatím jsem z té dnešní diskuze trochu podobný vývoj vyčetla," uvedla Peake. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman i pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová jsou přitom stejně jako Peake pro úřad při NSZ.

Úřad by se měl zabývat podle záměru například trestnými činy úplatkářství, zvlášť závažnými zločiny spáchanými úředními osobami nebo činy spáchanými prostřednictvím investičních nástrojů přijatých k obchodování na regulovaném trhu. Protikorupční žalobci by měli mít na starosti také pletichy v insolvenčním řízení, sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky nebo pletichy při dražbě se škodou nejméně 150 milionů korun. Čítal by asi 15 žalobců, jejichž funkční období by bylo sedmileté.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav, čtk

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…