Peake pro rozhlas: Návrh na referenda bude přezkoumávat Ústavní soud

14.10.2011 15:18 | Zprávy

Vicepremiérka za Věci veřejné Karolína Peake počítá v souvislosti se svým novým návrhem, podle něhož se mají vypisovat celostátní referenda, s tím, že jednotlivé návrhy bude vždy přezkoumávat Ústavní soud. To se ale nelíbí místopředsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi.

Peake pro rozhlas: Návrh na referenda bude přezkoumávat Ústavní soud
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Vicepremiérka vlády Karolína Peake

Návrh nového ústavního zákona a související změnu ústavy pro vypisování celostátních referend poslala vicepremiérka Karolína Peake již do připomínkového řízení s poznámkou, že jde o úkol vyplývající z programového prohlášení kabinetu.

Peake však počítá i s tím, že návrhy na referenda bude přezkoumávat Ústavní soud. Ale jak poznamenává Český rozhlas, to se nelíbí 1. místopředsedovi Senátu za ODS Přemyslu Sobotkovi.

„Podle mého názoru nejsme tradiční zemí referend jako Švýcarsko. Máme na úrovni městské nebo komunální referenda, na té celostátní je třeba dát jasné parametry celé záležitosti. Šokuje mě, že arbitrem má být Ústavní soud, protože ze zákona nemá právo vydávat předběžná rozhodnutí," řekl Sobotka pro Rádio Česko.

Dientsbierovi vadí souhlas parlamentu

Naopak místopředsedovi opoziční ČSSD Jiřímu Dientsbierovi vadí něco jiného a to, že by podle návrhu měl vypsání schvalovat ještě parlament.

„Sociální demokracie dlouhodobě podporuje institut referenda. Naším cílem je, aby byl přijat ústavní zákon, který lidem na základě petice umožní, aby si vynutili vypsání referenda," poznamenal Dientsbier.

Souhlas vyjádřený v celostátním referendu by podle autorů návrhu mohl nahradit souhlas parlamentu k ratifikaci mezinárodní smlouvy. "Vzhledem k tomu, že souhlas k ratifikaci, daný v celostátním referendu, nahrazuje souhlas dávaný jinak parlamentem, může být návrh na posouzení mezinárodní smlouvy podán prezidentem, a to od okamžiku, kdy mu bude mezinárodní smlouva předložena k ratifikaci," uvádí důvodová zpráva k předloze.

Ministři z ODS a TOP 09 Alexandr Vondra a Jaromír Drábek se napřed musejí seznámit s podrobnostmi a teprve poté řeknou, zda s návrhem Peake souhlasí. „Zatím tak nechtěli návrh Karolíny Peake ohledně nové možnosti vypisování celostátních referend komentovat," poznamenalo k tomu rádio.

Návrh je dán podobou koaliční smlouvy

Sama Peake pak v pořadu Radiožurnálu prohlásila, že návrh je dán podobou koaliční smlouvy, a tak je to výsledek kompromisu. Přezkoumávání Ústavním soudem označila za součást právního řádu: „Zákon jde v tuto chvíli do meziresortního připomínkového řízení. V zájmu přijetí tohoto zákona jsem připravena i dělat kompromisy."

Referendum by podle jejího názoru bylo užitečné u aktuálních problému. „Nikdy se však nemůže týkat otázek rozpočtových a daňových," doplnila Peake.

Vedle žadatelů o referendum, kteří svůj návrh doplní 250 tisíci podpisy, má dostat možnost požádat o vypsání referenda i vláda. Pro vyhlášení všeobecného hlasování na přesné téma bude v obou případech třeba ústavní většiny sněmovny a Senátu.

Komentátor rozhlasu Radko Kubičko nakonec poznamenal, že návrh vyhlášení referenda vše spíše komplikuje, než usnadňuje.

„Nechápu, proč má vypsání schvalovat ještě parlament ústavní většinou. Protože i v tuto chvíli může parlament referendum ústavní většinou vyhlásit. V tomto smyslu je návrh podivný, protože umožňuje věci, které už umožněny jsou," dodal Kubičko.

Více:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…