Po atentátu na pivo. Útok na Klause očima chrastavského starosty

01.10.2012 19:40 | Zprávy

Byl to akt o to nepříjemnější, že Klaus má tohle město rád, říká pro ParlamentníListy.cz o pátečním činu´atentátníka´ Pavla Vondrouše starosta Chrastavy Michal Canov. Prezident prý po útoku nejevil žádné známky rozrušení a ještě půl hodiny hovořil na otevřeném prostranství s občany.

Po atentátu na pivo. Útok na Klause očima chrastavského starosty
Foto: chrastava.cz
Popisek: Starosta města Chrastava Michael Canov

Na záběrech z pátečního incidentu, který se ve vysoké kvalitě podařilo zaznamenat hned několika kamerám novinářů, stojí chrastavský starosta Canov hned vedle prezidenta. V okamžiku, kdy na Klause vytáhne muž v maskáčové bundě airsoftovou pistoli a následně na něj z bezprostřední blízkosti několikrát vystřelí, se Canov dívá na opačnou stranu. Jak sám přiznává, o útoku nevěděl ještě půl hodiny poté, co jen pár desítek centimetrů od něj proběhl. Několik airsoftových kuliček Canovovi pokazilo slavnostní otevření repliky secesního mostu, který Chrastavě vzala velká voda.

TÉMA: Střelba na Klause

"Já jsem se o tom dozvěděl až od nějakého novináře pěknou chvíli poté, co pan prezident nasedl do svého vozu a odjel, byl to pro mě docela šok. Jediný moment, kdy jsem pocítil, že něco není v pořádku, nastal, když pan Klaus prohlásil cosi ve smyslu, že se něco někomu nepovedlo," popisuje událost ve svém městě starosta Canov.

Po střelbě na jedno malé

Z pohledu kamer jde o okamžik, kdy se Klaus bezprostředně po útoku obrací s rozčíleným výrazem po členech své ochranky a cosi jim sděluje. Následně pak opět nasadí úsměv a zdraví občany. "Kdyby mi o tom neřekli, nic bych nezaregistroval, na prezidentovi nebylo vůbec nic poznat. Měl jsem s ním domluvené, že ho pozvu na malé pivo, což jsem také udělal. Seděli jsme pak u stánku a minimálně ještě půl hodiny debatovali s občany. Až poté pan Klaus odjel z Chrastavy," popisuje Canov.

Prezident tak podle něj zůstal bez přímého krytí uprostřed davu lidí dalších neuvěřitelných minimálně třicet minut. Zajímavé podle chrastavského starosty je, že se mu o incidentu ani slovem nezmínil.

Strážníci prý ke Klausovi nesměli

"Mrzí mě to o to víc, že konkrétně pan prezident Klaus několikrát ukázal, že má k našemu městu velmi přátelský vztah. Byl vůbec prvním prezidentem, který Chrastavu navštívil. V roce 2010, když nás postihla ta katastrofální povodeň, dokázal přijet během 48 hodin a snažil se nám všemožně pomoci. I proto nesměl chybět u otevření repliky zničeného secesního mostu, který je jakýmsi symbolem povodňových škod v našem městě," vysvětluje Canov důvod Klausovy návštěvy.

Práci ochranky, která se stala terčem kritiky a ostrých vtipů nejen v ČR, hodnotí Canov jako neuvěřitelně špatnou. A dodává, že kdyby měl Klaus k dispozici ´jeho´ lidi, událost by proběhla zřejmě jinak a útočník by rozhodně nevyvázl tak lehko. "Měl jsem připravených všech šest strážníků, které v Chrastavě máme, aby udělali kolem prezidenta kordon při průchodu davem. Jenže ochranka to rezolutně odmítla, moji lidé museli být stranou a výsledek je takový, jaký je," konstatuje Canov.

Jaká výtržnost? Je to atentát

S útočníkem nemá starosta Chrastavy žádné slitování. Nejen proto, že prý jeho městu a slavnostnímu otevření mostu udělal mimořádně negativní reklamu. Nechápe, jak může někdo takový čin vůbec zlehčovat. " A k tomu bezesporu dochází. Toto není žádné uličnictví, to je vážně míněný akt a měl by být posuzován jako atentát a teroristický čin," reaguje na policejní obvinění střelce z výtržnictví i mírný postup policie při jeho zatýkání.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Ivánek

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…