Pospíšil nesouhlasí s Nečasem. A v "kauze dalajláma" došlo k novému zjištění

13.09.2012 9:21 | Zprávy

Před čtyřmi lety Petr Nečas jako ministr Topolánkova kabinetu podpořil prohlášení na podporu Tibetu, ve kterém česká vláda apelovala na Čínu, aby problematickou „situaci v Tibetu řešila dialogem, ke kterému je žádoucí přizvat i Jeho Svatost Dalajlámu“.

Pospíšil nesouhlasí s Nečasem. A v "kauze dalajláma" došlo k novému zjištění
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nečas versus Dalajláma, ilustrační koláž

Nyní,  už jako premiér, Petr Nečas prohlásil, že je třeba zabránit některým módním politickým projevům, které mají dopad do našeho exportu. A jako příklad uvedl „moderní politickou módu dalajlámismu, tzn. vzývání Dalajlámy“. Tento výrok se nelíbí ani jeho spolustraníkům.

Před čtyřmi lety Nečas Tibet proti Číně podpořil

Co se za těch pár let změnilo? Znamená to, že tehdy Nečas vládní prohlášení podpořil, protože „dalajlámismus“ byl v módě, ale dnes už není, a tak otočíme o sto osmdesát stupňů? „Změnu postoje premiéra Nečase si nedovedu vysvětlit a jsem jím lidsky zklamán,“ řekl ParlamentnímListům.cz tehdejší místopředseda vlády a exministr životního prostředí Martin Bursík, který prohlášení k aktuální situaci v Tibetu vládě 17. března 2008 předložil. Kabinet Mirka Topolánka tehdy odsoudil násilí na demonstrantech a vyzval čínskou vládu k jeho zastavení. Bursík potvrdil, že Petr Nečas pro vládní prohlášení zvedl ruku.

Schwarzenberg označil výroky za úlet

Premiér si za svůj výrok vysloužil kritiku nejen od mnoha politiků z vládní TOP 09 a opozice, ale také od ministra zahraničí a předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga. „Je to úlet. Ale hrozivý! Pokud má vláda pokračovat v takovém stylu, mám z jejího dalšího vývoje a osudu velké obavy," prohlásil. "Jsem z toho zděšený. Vždyť v otázce Tibetu se tam přebírá čínská propaganda," dodal šéf české diplomacie.

Ke změně názoru podle Marka Bendy nedošlo

Na otázku, proč premiér změnil názor během několika let, kterou ParlamentníListy.cz poslaly přes mluvčího vlády, však Petr Nečas neodpověděl. Ale poslanec ODS Marek Benda ParlamentníListy.cz ujistil, že ke změně názoru na otázku lidských práv u premiéra ani ODS nedošlo. „Je třeba si přečíst celé vyjádření premiéra, já se s jeho kritikou ztotožňuji,“ řekl. Ale to podle něj v žádném případě neznamená, že se „už nebudeme bavit o lidských právech v Číně“.

Nebudeme vzývat režim vlády, který by měl polefeudální charakter

Co tedy premiér na Brněnském veletrhu k „některým módním politickým projevům, které mají dopad do našeho exportu“ a kterým je třeba podle něj zabránit, vlastně řekl? Doslovný citát, kterým rozčílil všechny ochránce lidských práv, zní: „ První je umělé a falešné adorování takových záležitostí, jako je ruská skupina Pussy Riot. Něco, co je vrcholem nevkusu, v žádném případě to není symbolem svobody a demokracie. Přesto se část politiků nechá unést touto módní vlnou povzbuzenou především novináři a má to praktický dopad v konkrétních exportních teritoriích. Druhým konkrétním případem je moderní politická móda dalajlámismu, tzn. vzývání Dalajlámy. To v žádném případě není úvaha o tom, že máme vyměnit naši exportní politiku za politiku podpory lidských práv. Podpora lidských práv musí nadále zůstat klíčovou komponentou naší zahraniční politiky, ale není žádný důvod podívat se tváří tvář skutečnosti, která je. Tedy že vzývání tohoto politického směru není podporou svobody a demokracie při všech sympatiích ke kulturní autonomii Tibeťanů. Ale je to vzývání režimu vlády, který by pravděpodobně neměl demokratický charakter, který by měl polofeudální teokratický charakter se silnými autoritativními prvky.“

Premiér nechce vyměnit proexportní politiku za lidská práva

Po jednání vlády včera premiér ujišťoval, že nemíní vyměnit proexportní politiku za lidská práva, ale že v otázce porušování lidských práv chce, „abychom apelovali na ty případy, které jsou toho hodny, abychom nebyli v některých věcech papežštější než papež,“ což znamená, abychom nebyli v některých otázkách horlivější než vyspělé evropské státy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…