Ale přece jen začněme trochu optimisticky. Zadluženost českých domácností mírně klesá, což dokládá i fakt snižujících se počtů exekucí. Zatímco jich bylo vloni zahájeno 714 tisíc, je to už o 106 tisíc méně než v roce 2012. Lze tedy očekávat, že letos výrazně neporostou ani počty návrhů na oddlužení. „Ačkoli od roku 2009 počet návrhů na oddlužení každým rokem výrazně stoupal, v roce 2014 očekáváme spíše stagnaci těchto návrhů či jen jejich mírný nárůst,“ potvrdil ParlamentnímListům.cz Jan Malý, společník veřejné obchodní společnosti VPI CZ. (Společnost působí v Praze od 1. června, zabývá se insolvenčními řízeními u společností s čistým obratem nad 50 milionů korun nebo počtem zaměstanců vyšším než 50. Poskytuje i další služby v oblasti insolvencí, pozn. red.)
Pokud tedy dluhy přesáhnou možnosti toho, kdo si je udělal, jednou z možností, jak se jich zbavit, je vyhlášení osobního bankrotu. Vyjádřeno přesnými čísly, Češi již s touto možností umějí pracovat, v roce 2013 požádalo o oddlužení touto cestou celkem 30 029 osob. Ne všem však bylo umožněno, soudy udělily povolení jen ve 22 043 případech.
Jak na osobní bankrot? Může vyvést z pekla
Vzhledem k tomu, že se ParlamentníListy.cz problematikou dluhů, exekucí a někdy až bezvýchodnou situací mnoha lidí, které se do nich dostávají, zabývají, je jistě na místě připomenout fakt, že základní výhodou osobního bankrotu neboli oddlužení je možnost zbavit se veškerých dluhů. A to dokonce i za situace, že všechny dluhy dlužník neuhradí v plném rozsahu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová