Kdy bude publikace Můj premiér k mání, zatím není jasné. Novinář Hympl, který je údajně jejím autorem, odmítl celou věc komentovat. „Já se o tom nechci bavit vůbec, pardon,“ sdělil ParlamentnímListům.cz Hympl. Na následný dotaz, zda může alespoň potvrdit, či vyvrátit, zda napsal zmíněnou knihu, odpověděl: „Ne." Uvnitř ODS však dle kuloárních informací už teď panují v souvislosti s touto knihou jisté obavy.
Nečasovo prohlášení
Petr Nečas se ke kauze, která ho stála post předsedy vlády, naposledy vyjádřil minulý týden. Po roce od vypuknutí kauzy Nagyová vydal obsáhlé prohlášení, v němž shrnuje své poznatky. Policejní zásah na Úřadu vlády podle něj nebyl přiměřený. „V nastalé situaci jsem jednoznačně přijal politickou zodpovědnost a podal demisi. Ještě před policejním zásahem jsem ostatně byl rozhodnut nekandidovat v nadcházejících volbách,“ připomněl Nečas a dodal: „Rozhodně jsem sám kritický k neúspěchu některých kroků koaliční vlády pod mým vedením a také k mým osobním chybám a selháním.“
V prohlášení také vyjádřil své znepokojení nad tím, že „avizované nezvratné důkazy o závažné trestné činnosti dosud nejsou k dispozici“. Nelíbí se mu ani podle jeho slov evidentně cílené úniky odposlechů vytržené ze souvislostí. „Rok trvající dehonestace mé osoby a především mé tehdejší spolupracovnice a pozdější manželky Jany rozhodně neodpovídá důkazní situaci. Každý občan má právo na spravedlivé soudní řízení, kde se teprve zvažuje relevance uváděných důkazů," napsal k tomu Nečas.
K pochybnostem kolem majetku jeho současné manželky uvedl: „Jedná se o dva byty v panelových domech a jeden byt v novostavbě. Vyšetřovatelé prověřují, zda jejich nákup odpovídá jejím příjmům. Lze přesvědčivě doložit způsob financování těchto nemovitostí, především cestou bankovních hypoték. Majetkové poměry naprosto odpovídají zdaněným celoživotním příjmům.“
Podle něj byly v médiích zveřejněny informace o nálezu cenností, které jsou dávány do souvislosti s nezákonným jednáním. „Už ale nebylo specifikováno, kolik z nich bylo zakoupeno z vlastních prostředků, a především fakt, že největší počet z nich nepocházel z osobního vlastnictví, ale z pouhých zápůjček," dodal Nečas s tím, že trvá na tom, že policejní zásah v bytě Nagyové byl zcela neadekvátní. „Byly při něm použity nepřiměřené prostředky a metody, včetně nasazení speciálních pout jako pro nejtěžší zločince,“ uvedl.
Jak to celé začalo?
Kauza Nagyová, která vedla k pádu vlády a předčasným volbám, vypukla před rokem. Dne 12. června 2013 spustil Útvar pro odhalování organizovaného zločinu společně s Útvarem rychlého nasazení rozsáhlou razii ve Strakově akademii, sídle Lesů ČR v Hradci Králové či kancelářích a domech pražských lobbistů Iva Rittiga a Romana Janouška. Manželka Petra Nečase teď čelí obžalobě kvůli údajnému zneužití Vojenského zpravodajství. Obžalobě čelí i bývalí šéfové rozvědky Ondrej Páleník a Milan Kovanda a jejich podřízený, zpravodajec Jan Pohůnek. Za zneužití pravomoci všem hrozí až tříleté vězení. Po případu údajného zneužití vojenské rozvědky chce státní zástupce podat žalobu i kvůli takzvaným trafikám pro tři exposlance ODS. Vedle Nečase a jeho nynější ženy je v případu údajného podplácení obviněn i někdejší náměstek exministra zemědělství Ivana Fuksy Roman Boček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka