Prodejte byt, pak vám pomůžeme. Zrůdnost, tepe Drábka poslanec

21.07.2012 10:00 | Zprávy

Příspěvek na bydlení bude nově převeden z kategorie sociálních dávek na dávky v hmotné nouzi. Zdálo by se, že se pro lidi mnoho nezmění, jak tvrdila vláda, ale opak je pravdou.

Prodejte byt, pak vám pomůžeme. Zrůdnost, tepe Drábka poslanec
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek

Nárok na pomoc by měl mít nově ten, kdo za bydlení dá víc než padesát procent svých příjmů, místo současných 30 – 35 %, a to zejména u důchodců. U dávek v hmotné nouzi navíc nesmí mít člověk nic, co by mohl prodat, protože jinak nemá na dávku nárok. Zákon, který podle opozice opět bije do těch nejslabších vrstev obyvatelstva.

Jestliže má důchodce barevnou televizi, nějaký šperk nebo po předcích zděděný obraz či zahrádku, musí to prodat. A nejsou to jenom důchodci. Má-li mladá rodina s malými dětmi ojeté auto, aby mohli zajet k rodičům na chatu a vyvézt děti ven z města alespoň na trochu čerstvého vzduchu, mají také smůlu. „Musejí to za zlomek ceny prodat, aby jim byl stát ochoten přispět na bydlení, říká sociálně-demokratický poslanec Roman Sklenák pro ParlamentníListy.cz.

Staňte se nemajetnými a my vám pomůžeme, říká stát

„A to nemluvím o tom, že by měl takový člověk vlastní bydlení, kdy ta pomoc nepředstavuje žádnou vysokou částku, ale člověk zůstal bez práce, na podporu už třeba nemá nárok, víme, že po padesátce se práce shání hodně špatně, a potřebuje od státu, aby mu pomohl,“ říká Sklenák. „Prostě prodejte byt, který si pak už nikdy nekoupíte, a my vám pomůžeme. Je to nejen kruté, ale už vysloveně zrůdné,“ dodává.

Redakce se s žádostí o vysvětlení obrátila na ministerstvo práce a sociálních věci (MPSV) a obdržela odpověď, kterou Roman Sklenák následně okomentoval.

Ministerstvo má jasno, vše se zjednoduší a stát ušetří

"Pro účely pomoci v hmotné nouzi, tedy pro existující dávku doplatek na bydlení, jsou ty z rozhodných příjmů, které se odvíjejí od výdělečné činnosti, započítávány výhodnějším způsobem, pracovní aktivita je bonifikována, a to tak, že příjmy ze závislé činnosti a z funkčních požitků jsou brány jen ze 70 %, dávky nemocenského pojištění a obdobné náhrady mzdy a podpora v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci z 80 %, ostatní příjmy ze 100 %. Pro novou dávku příspěvek na náklady bydlení se vzhledem k jejímu začlenění do systému pomoci v hmotné nouzi předpokládá stejný způsob pojetí rozhodného příjmu (tzn. jeho započítávání ze 70 %, 80 % nebo 100 % podle druhu příjmu). Navrhovaná hranice pro nárok na příspěvek na náklady na bydlení - 50 % příjmu (rozhodného pro pomoc v hmotné nouzi) ve skutečnosti znamená, že příjem ze závislé činnosti bude započten jen ve výši 35 %, (polovina ze 70 % je 35 %), což je hranice dnes používaná u dávky příspěvek na bydlení v Praze,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz ministerstvo.

„Jistě, jen je dobré si uvědomit, že pod slovem „ostatní příjmy“ spadají například důchody. A tam se to vypočítává z oněch 100 %,“ reaguje poslanec Sklenák. Opět to podle něj dopadá na ty nejslabší a nejcitlivější články společnosti.

Převedení dávek pod hmotnou nouzi má zvýšit komfort pro klienty

Redakci také zajímalo, zda by nebyla v ministerstvu „na skladě" přeci jen nějaká důstojnější varianta, zejména pro důchodce, protože právě u nich se vypočítává dávka z oněch sta procent.

Odpovědí bylo, jak složitá je agenda a že „aktuální poskytování dvou rozdílných dávek klade značné nároky i na samotné klienty - pro každou dávku jsou stanoveny různé okruhy oprávněných osob a vlastní podmínky nároku, při rozhodování o nároku se posuzují a dokládají odlišné skutečnosti a za jiná časová období. Klienti tak prý mají ztíženou orientaci v podmínkách nároku a náležitostech jednotlivých žádostí.

Vzhledem k uvedenému stavu je zbytečné posuzovat nárok na finanční podporu v oblasti bydlení ve dvou samostatných systémech. (tedy jako dávky sociální a dávky v hmotné nouzi – pozn. red.) Proto MPSV přistoupilo v souladu s usnesením vlády ke sjednocení sociálních dávek poskytovaných v oblasti bydlení. Navrhuje zrušení obou dosavadních dávek (příspěvku na bydlení a doplatku na bydlení) a zavedení nové dávky „příspěvku na náklady na bydlení“. Sjednocení dávkové pomoci v oblasti bydlení je krokem směrem k žádoucímu zjednodušení a zpřehlednění sociálního dávkového systému a zvýšení komfortu jeho klientů.

„Tak to už je snad opravdu výsměch, mluvit o „komfortu,“ zlobí se Sklenák. „Donutit lidi k prodeji všech věcí, které si za celý pracovní život pořídili, je opravdu mimořádný komfort,“ dodává ParlamentnímListům.cz.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…