Psali jsme:
Šéf OECD chválil Nečase. Ano, tato země potřebuje reformy. Jste vzor
Reformy ano, tohle je ale likvidace
„Já když kritizuji reformy, tak ne proto, že bych byl proti jakýmkoliv reformám. Kritizuji je proto, že mi vychází, že na tyto reformy doplatí zejména nižší střední vrstvy, kterým tak může hrozit deklasování," řekl Keller ParlamentnímListům.cz.
Spolu se středními vrstvami se pak podle něj svezou i senioři. „To znamená skupina sociálně nejbezbrannějších osob," dodal Keller. Ten je přesvědčený, že nasčítané dopady všech reforem, tedy penzijní reformy, zvýšení DPH, reformy zdravotnické a zatím odsunuté reformy daňové, ohrožují nižší patra středních vrstev natolik, že hrozí velkému množství domácností propad o třídu níže.
OECD experimentuje s oporou demokracie
„A to je velice nebezpečné experimentování, protože střední vrstvy, dokud se jim jakž takž daří, jsou oporou demokracie," myslí si Keller. „Pokud se podle expertů OECD dá s oporou demokracie hazardovat, tak je to názor expertů OECD, který já osobně rozhodně nesdílím," řekl sociolog rezolutně.
„Myslím si, že oni to chválí hlavně proto, že ty reformy nejsou nic původně českého. Ty jsou dělány hlavně podle rad, které udělují experti OECD. To znamená, že tito lidé si jenom pochvalují, jak údajně dobře radí," dodal sociolog, který se dopady reforem zabývá dlouhodobě.
Experti? Určitě netuší sociální dopady svých reforem
Sociolog je přesvědčený, že reformní architekti, tedy ekonomičtí experti OECD, by nedokázali říci, jaké budou dopady reforem na zmíněné vrstvy obyvatel. „V OECD jsou podle mě ekonomové, kteří se odtrhli od sociální reality," kritizuje Keller.
„Jsem přesvědčený, že nikdo z těchto odborníků, kteří teď chválí naše reformy, by nebyl schopen říci jedinou větu ohledně dopadu reforem na všechny typy domácností. Přitom je jasné, že ty dopady na některé typy domácností budou velice - no tvrdé je ještě moc měkké slovo. Ty dopady budou zničující," obává se sociolog.
Zatím ještě není 17. listopad
Podle Kellera je předčasné hodnotit odpor proti reformám uvnitř společnosti podle oslav 17. listopadu v Praze, kde se sešlo „jenom" něco přes dva tisíce kritiků vlády a reforem. „Nenechme se mýlit kalendářem. Ve čtvrtek se nejednalo o sedmnáctý listopad, ale o Palachův týden. V té analogii jsem zatím ještě v lednu," uzavřel Keller s odkazem na vývoj předcházející před více než dvaceti lety sedmnáctému listopadu.
Psali jsme:
Frustrace lidí nebere konce. Někteří chtějí politiky naházet do Vltavy
Vládu jste nesvrhli, seděli jste doma. Kalousek: Holt byla zima
Demonstrace proti vládě: Více než dva tisíce lidí v Praze
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Ondřej Vaněk