Proflákaný boj s rozkrádáním. Toto by paní Peake (ne)měla číst

10.12.2012 16:06 | Zprávy

Česko nemá příliš důvodů slavit Den boje s korupcí, který si svět připomněl v neděli, protože Nečasova vláda, i když se sama označovala jako protikorupční, se v tomto směru zatím příliš nepředvedla. Zpočátku slibovala mnoho protikorupčních opatření, ale dnes, po mnoha aférách, už raději o tomto tématu nemluví. „Jediné, kde došlo k posunu, jsou orgány činné v trestním řízení, které zahájily vyšetřování v některých kauzách. Ale to není příliš zásluha vlády,“ řekla ParlamentnímListům.cz členka iniciativy Veřejnost proti korupci advokátka Hana Marvanová.

Proflákaný boj s rozkrádáním. Toto by paní Peake (ne)měla číst
Foto: Archiv HM
Popisek: Advokátka Hana Marvanová

Ale advokátka upozorňuje, že i když policie a státní zastupitelství zahájila vyšetřování některých korupčních kauz, bude záležet na tom, zda se dostanou až k soudu a zda budou i potrestána. Marvanová je zvědava, jak si policie a státní zastupitelství poradí s velkými podezřelými kauzami z minulosti. „Nejde udělat tlustou čáru za zločiny komunismu ani za těmi pozdějšími. Lepší když přijde spravedlnost později, než nikdy. Důležité je, aby přišla,“ prohlásila. Orgány činné v trestním řízení by se podle ní měly vrátit k pronájmu Gripenů, k Mostecké uhelné i k dalším případům podezřelé privatizace.

„Očekávám, že nastoupí nový trend státního zastupitelství pokračovat touto cestou. Jsou kauzy, nad kterými se nesmí zavřít voda,“  soudí advokátka. Upozorňuje, že se musí vyšetřit odpovědnost klíčových osob, nikoli jen úředníčků jako v kauze Opencard. „Pokud existuje podezření, že na zakázce profitovaly velké soukromé firmy, kterým byla zakázka šitá na tělo, musí se postupovat odshora, “ tvrdí Hana Marvanová. Lidé podle ní musí vidět, že za zločin přijde trest. „Myslím, že by to bylo žádané, ale zatím to postrádám,“ postěžovala si.

Vláda neplní své sliby v boji s korupcí

Ale vládu za boj s korupcí podle advokátky určitě pochválit nelze. „I když slibovala, že zruší anonymní akcie, dosud v tom nic neudělala. Přitom právě v nedostatečné průhlednosti firem při obchodním styku s veřejnou správou je největší problém. Anonymní firmy přebírají obrovské veřejné prostředky,“ upozorňuje. A přitom není jasné, kdo firmy vlastní. Mohou to být samotní politici, ať už celostátní nebo komunální, členové jejich rodiny nebo kamarádi.

„Nikdo neví, jestli to nejsou i politici, úředníci, další veřejné osoby, které vlastní anonymní akcie, a přes daňové ráje získávají veřejné peníze. Spočítali jsme, že ročně tak státu utíká až sto miliard korun,“ nelíbí se bývalé političce a aktivistce, že vláda hledá peníze, kde se dá, škrtí na těch nejchudších, ale s obrovskými úniky peněz nic nedělá.

Nečasův kabinet poslechl hlas finančních kruhů

Sdružení Veřejnost proti korupci se snažilo prosadit alespoň zákaz anonymních akcí u firem, které se ucházejí o veřejné peníze. „Ale vládní koalice byla proti, protože prý ví lépe, jak má zákon vypadat, ale do této doby není na stole,“ kritizuje Hana Marvanová. Návrh přitom projednali s odborníky i ve sněmovním výboru, souhlasila s ním opozice, dokonce i TOP 09 slíbila, že ho na plénu podpoří. „Ale nepodpořila, protože si to prý zbytek vládní koalice nepřeje,“ dodala.

Od doby, kdy vláda slíbila, že dokonalejší návrh na zrušení anonymních akcií připraví sama, už uplynul rok, proto je Hana Marvanová přesvědčena, že to byla jen výmluva. „Nepřijala nejen globální řešení anonymity firem, jak tvrdila, ale vůbec nic,“ konstatuje. Je přesvědčena, že to „ nedovolily  určité finanční a ekonomické kruhy, které nechtějí, aby na ně bylo vidět, a vláda poslechla“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…