„Když sjednotíte DPH na 20% nevyberete víc, je to kontraproduktivní návrh,“ řekl ParlamentnímListům.cz Vlastimil Tlustý (ODS). A dodal, že to podle něj povede prý ke snížení spotřeby a k nárůstu šedé ekonomiky. Vysvětlil dokonce i jakým způsobem.
„Na venkově si lidé začnou opět pěstovat rajčata a chovat prasátka a vrátí se ke výměnnému barterovému obchodu, kde nepotřebujete peníze. Prostě něco za něco, čímž se ekonomika založená na toku peněz logicky nerozhýbe. Lidé prostě omezí zbytečné výdaje,“ popisuje možný vývoj ekonom.
Mýlí se nebo se dají již jisté náznaky toho, že má ekonom pravdu, mezi Čechy zaznamenat? Jak ParlamentníListy.cz zjišťovaly i v minulosti, se svým názorem není Tlustý mezi ekonomy a dalšími odborníky sám.
„S panem Tlustým lze v určité míře souhlasit. Spotřebitelé se bezpochyby budou snažit omezit spotřebu, a to několika způsoby. Na prvním místě lze předpokládat, že ti obyvatelé, kteří bydlí v určité vzdálenosti od hranic, budou ve větší míře navštěvovat obchody v sousedních zemích. Do určité míry to někteří lidé dělali již nyní, ale okruh těchto lidí se bezpochyby zvětší,“ řekl ParlamentnímListům.cz předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha. A dodal, že lze navíc očekávat, že obchodníci se budou snažit reagovat na pokles koupěschopnosti poptávky levnějšími produkty.
„A to jak vlivem tlaku na zpracovatele či zemědělce, tak třeba i snížením kvality potravin. To se v dlouhodobém horizontu může opět projevit i na zdravotním stavu obyvatelstva. Konkrétním příkladem může být třeba nahrazování masa v masných výrobcích například sádlem či separáty. Co se týká domácího pěstování ovoce, zeleniny či chovu hospodářských zvířat tak, jak o tom hovoří pan Tlustý, je také jedna z možností, byť si nemyslím, že by to byla masová záležitost. Zemědělský svaz alespoň v současnosti nemá žádné přehledy, které by toto dokazovaly,“ doplnil ještě Pýcha.
Zvýšení DPH české ekonomice zas tak razantně nepomůže
"Daňová zátěž poroste dál jak v Česku, tak i v dalších evropských zemích i v příštích letech. Kvůli hospodářské krizi jsou země Evropské unie totiž značně předlužené," říká redakci ekonomická analytička a ředitelka Next Finance Markéta Šichtařová.
Ani podle ní proto nepomůže výrazněji české ekonomice a rozpočtu to, že se vládě podaří uvést do praxe plánované reformy, včetně navýšení DPH.
"Je to jen o hraní si se sazbami, ale příliš to neovlivní výnos daně. Bude to skutečně zanedbatelná částka. Dle mého osobního názoru by bylo v zemi lepší mít stabilnější daně, to ze zkušeností jiných zemí vede i ke stabilitě země i rozpočtu daleko snáz," doplnila dále pro ParlamentníListy.cz Šichtařová.
Přesto si zatím nemyslí, že by se Češi obrátili v krátkém časovém horizontu k výměnnému obchodu a všichni se začali spoléhat na nějakou svépomoc v otázkách výroby potravin.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová