Předseda NS - LEV 21 Jiří Paroubek upozornil, že kvůli Nečasově vládě přijde ČR zřejmě o 150 miliard z evropských dotací. Některé Kalouskovy návrhy se nelíbí ani Věcem veřejným.
Vyšší daň z přidané hodnoty, zvýšení pro lidi s nejvyššími příjmy, menší nebo nulový růst důchodů. To jsou tři hlavní opatření, kterými chtějí ODS a TOP 09 v příštích letech udržet schodek státního rozpočtu na původně plánované úrovni v poměru k výkonu ekonomiky.
Škrty jen prohloubí recesi
ČSSD bude chtít pravděpodobně v nejbližší době vyvolat další hlasování o důvěře vládě. „Jedná se o fatální omyl Nečase a jeho vlády. Už to připomíná seriál Noční můra ze Strakovky. Bude dobré skončit rychle tohle trápení a vládnutí stylem pokus – omyl. Myslím, že hlasování o důvěře špatné vládě by bylo zcela na místě,“ řekl pro ParlamentníListy.cz místopředseda ČSSD Michal Hašek.
„Škrty nejsou cesta z krize. Naopak je to způsob, jak prohloubit recesi,“ řekl redakci místopředseda oranžové strany Lubomír Zaorálek. „Tato opatření jsou nesmysl. Vláda se rozhodla, že krizi i její vládnutí zatáhnou důchodci, rodiny s dětmi a obyčejní lidé v DPH,“ prohlásil ekonomický expert KSČM Jiří Dolejš.
Nekompromisní Škromach
Nekompromisní byl pak místopředseda ČSSD Zdeněk Škormach. "Vše je jen zoufalá snaha Nečase, Kalkouska a Drábka přenést svoji vlastní neschopnost řešit problémy současné společnosti na skupiny obyvatel, které nejsou schopny se samy bránit. Je čas této Nečasově vládě šlápnout na krk. Utracení škodné je humanitární čin. Je potřeba dát šanci poslat tuto vládu do propadliště dějin a vyslovit ji konečný ortel nedůvěry," sdělil pro ParlamentniListy.cz místopředseda ČSSD a stínový ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.
Progresivní zdanění přichází pozdě
Podle předsedy NS – LEV 21, Jiřího Paroubka, měla ČSSD vyvolat hlasování o důvěře již před časem. „Já jsem o tom hovořil už minulý týden, takže jsou trochu s křížkem po funuse, ale lepší pozdě než vůbec. Každopádně všechna opatření této Nečasovy vlády jsou směšná a trapná. Samozřejmě zmrazení důchodu, zvýšení DPH a podobné kroky povedou ke snížení spotřeby, což se negativně projeví na celé ekonomice. To není správná cesta. Vláda by spíš měla řešit to, že nejspíš přijdeme neschopností o 150 miliard z evropských dotací,“ uvedl pro ParlamentniListy.cz Paroubek.
„Na chybnou politiku škrtů bez potřebných investic pravděpodobně doplatí široké skupiny obyvatel, kterým se pravděpodobně zvýší DPH na základní potřeby až na 20 %, a především potom důchodci, kterým nejen, že se zdraží bydlení, léky a potraviny, ale také od státu reálně dostanou méně peněz. Když jsem před dvěma lety navrhoval, abychom se v oblasti daní vrátili k progresivnímu zdanění, byl jsem terčem útoků a posměšků, že prý chci danit úspěch. Protože dostala přednost pravicová vláda, dostali jsme se k těmto krokům o dva roky později,“ vysvětluje expremiér.
VV proti zmrazení důchodů
Vládní návrhy se příliš nelíbí ani Věcem veřejným. „Rozhodně nedopustíme zmražení důchodů, budeme bojovat za sníženou sazbu DPH u potravin, nechceme zrušení porodného a nepřistoupíme na daň na uhlí a víno,“ informoval o pozici Věcí veřejných poslanec Michal Babák. „Na druhou stranu vítáme, že se ministerstvo financí ztotožnilo s naším dlouhodobě prosazovaným názorem vytvořit druhé daňové pásmo pro ty, kteří vydělávají více než 100 tisíc korun měsíčně ve výši 31 procent.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš Urban