Sociolog Herzmann se zamýšlí: Co by se stalo, kdyby Babiš u soudu uspěl...

09.03.2014 14:21 | Zprávy

ROZHOVOR Lidé ještě neztratili chuť ovlivňovat politiku, to je důležité, říká sociolog Jan Herzmann. Aby znovu uvěřili tradičním politickým stranám, musí se změnit. Vláda má podle něj půl roku na to, aby veřejnosti ukázala, že je schopna naplnit svůj program. O tom, že nákup médií nemusí mít jen politický podtext i sílícím skeptismu lidí vůči Evropské unii si s ním povídaly ParlamentníListy.cz. Věří ještě vůbec voliči, že se o ně stát postará? A jak vnímají prezidenta Miloše Zemana?

Sociolog Herzmann se zamýšlí: Co by se stalo, kdyby Babiš u soudu uspěl...
Foto: Hans Štembera
Popisek: sociolog Jan Herzmann

Aktuální otázka na úvod, co si myslíte o situaci na Ukrajině?

Pokud se jedná o vnitřní situaci Ukrajiny, žije v dlouhodobém napětí, nemá moc jednotících sociální prvků, je to taková uměle poskládaná společnost. Hodně trpěla, v době Sovětského svazu došlo k řadě umělých přesunů a část země patřila pod jiné státy. Společnost je složitě strukturovaná a není hodnotově zakotvená. Dalo se čekat, že hnutí, která tu existují tradičně, povedou k excesům. Co se stalo nyní, souvisí se snahou Viktora Janukovyče (svržený ukrajinský prezident, pozn. red.) o přiblížení k Ruské federaci i pod záminkou něčeho jiného.

Co vás v politice v poslední době rozladilo a co potěšilo?

Obecně mě nejvíce rozladil postup Ruska vůči Krymu. Myslím si, že tady Rusko sáhlo po nepřijatelné strategii, která nepříjemně připomíná rok 1968 a spoustě lidí pravděpodobně také rok 1938, ale současně mě nepříjemně překvapilo, jak nedostatečně razantně reaguje Evropská unie a celkové společenství. Ten konflikt je velmi vážný a vážné je i to, co se tam dělo předtím. Vzniká tím řada problémů, které si ponesou generace tak jako v bývalé Jugoslávii. Je to podobně vážný problém a potáhne se dlouhá léta.

Co mě potěšilo? Musím přiznat, že mě nic zvlášťního nenapadá, snad jeden prvek v české politice, i když jde o drobnost. Skutečnost, že volební účast byla vyšší než tři roky předtím, že volič ještě nevzdal ambici na ovlivňování politiky. To považuji za zcela důležité.

Čím to je?

Myslím, že přeci jen podstatná část veřejnosti ještě věří, že se dá situace změnit a neupadli do totálně klientelistického stadia vývoje demokracie. Zda právem, nebo neprávem, ukáže další vývoj.

Jak vnímáte z pohledu obyvatel poslední volby loni na podzim? Do vládní koalice se dostalo naprosto neznámé hnutí ANO a také menší politické strany získaly celkem dost hlasů…

V české společnosti existuje dlouhodobá poptávka po politických subjektech, které nahradí tradiční strany. Jde o výzvu vůči politickému systému, který vznikl v devadesátých letech. Na druhou stranu se konalo velké překvapení s Věcmi veřejnými a dalším překvapením jsou hlasy pro ANO a Úsvit Tomio Okamury. Když je sečtu, ukazuje se, že strany tradiční struktury stojí před velkou výzvou a v budoucnu se budou muset změnit, aby obstály.

Obsáhlý archiv průzkumů na ParlamentníchListech.cz:

Jaká změna by v nich tedy měla nastat, aby jim lidé znovu věřili?

Myslím si, že jednak menší propojení politiky s byznysem, což v souvislosti s Andrejem Babišem může znít ironicky, ale on byl už v době voleb vnímán jako jiný typ spojenectví s byznysem, otevřenější. Rovnou řekl, že podniká a jde do politiky, zatímco dosavadní stranické propojení se odehrávalo za scénou, v utajení a bylo většinou spojeno s korupcí.

Strany musí odbourat své atributy, které mají a mají je všechny velké strany s výjimkou KSČM. Více se zajímat o krátkodobé zájmy voličů. Žijeme v situaci, která nepřeje velkým idejím, společnosti se sice přes všechny problémy daří celkem dobře, ale ambice společnosti nejsou naplněny. Nepříblížili jsme se západní Evropě a jejich životní úrovni, takže vládne velká nespokojenost s životními podmínkami.

Nehledě na to, že patříme mezi deset procent nejbohatších národů na světě. Nedošlo k žádným velkým konkrétním programovým krokům od politických stran, které by vedly ke zlepšení, u nichž by se dalo uvěřit, že v krátkodobé době povedou ke zlepšení.

Jakou náladu ve společnosti působí přítomnost Andreje Babiše ve vládě v souvislosti s jeho podezřením o spolupráci s StB?

Samozřejmě naléhavost toho pocitu, že co bylo spojeno s minulým režimem, je špatně, se časem oslabuje. Babiš patří k lidem, již štěpí společnost na ty, kteří tolerují, co bylo před rokem 1989 a na ty, kteří to netolerují. Bylo to vidět také před prezidentskou volbou. Velká skupina lidí má Janu Fischerovi za zlé jeho komunistickou minulost, ale přesto si dokázali představit, že by ho volili jako prezidenta. Na konci sice ztrácel a do druhého kola se nedostal, ale nešlo o důsledek členství v KSČ, ale o špatné vedení volební kampaně. Určitě existuje zanedbatelná část veřejnosti, které výrazně vadí byť jen podezření, a minimálně stejné skupině to vadí buď málo nebo vůbec. Spousta těchto lidí argumentuje tím, že když něco špatného udělal před pětadvaceti lety, vyzývá na souboj ty, kteří špatně konají nyní.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Zuzana Koulová

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…