Staří lidé jsou v pasti, musí krást. Ekonomka hovoří a nechce být sprostá

06.03.2012 4:32 | Zprávy

Českým seniorům nastávají nedobré časy. Na začátku roku se museli horko těžko srovnávat s tím, že jim valorizace důchodů nepokryje zvýšené náklady na život a už tu jsou další nepříjemné zprávy. Hovoří se o zmrazení důchodů či dokonce o jejich snížení. Podle ekonomky Ilony Švihlíkové je to „sprostota“.

Staří lidé jsou v pasti, musí krást. Ekonomka hovoří a nechce být sprostá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lidé u bufetových stolů

„Opět se objevuje snaha o roztočení kol mezigenerační nenávisti. To se nedá snad ani komentovat slušně, když mají doplácet na to, co se nedaří, důchodci – jako nejslabší článek společnosti. Vždyť oni si celý život vydělávali na to, aby mohli spokojeně žít a jak se mají nyní bránit? Do ulic protestovat kvůli svému často podlomenému zdravotnímu stavu, ale třeba i kvůli financím, nepůjdou. Bránit jinak se taky nemohou,“ komentuje pro ParlamentníListy.cz nepříznivý současný stav levicově orientovaná ekonomka.

Podle ní není pro důchodce řešením ani to, aby si hledali brigádu a tím si svou finanční situaci zlepšili. Naopak to spíš charakterizuje jako sci-fi. „Vždyť většina z nich na tom opravdu není zdravotně dobře, jak tedy mohou shánět přivýdělek a kdo je vůbec zaměstná? Ve velkém městě ještě možná, v menším však velmi těžko. Navíc si nesmíme nalhávat to, že lidi po šedesátce jsou pro zaměstnavatele nějak atraktivní. Víme přeci, jaká je diskriminace na trhu práce už u lidí po padesátce, nelze tedy sázet na to, že u důchodců by se to najednou změnilo. Naopak – v rámci vzrůstající mezigenerační nenávisti by se velmi často stávali tito lidé terčem nějakých útoků za to, že „berou“ práci mladším. Já to vidím a vnímám jako totální morální a politický rozklad. To, v jaké jsou nyní senioři situaci, je velmi nedůstojné, obrací je to vyloženě jen k dětem, které vychovali. Jenže, jak víme, ne každý ty děti má, ne každý má takové, které mohou rodičům pomáhat, ne vždy ty vztahy také fungují tak, že by existovala nějaká snaha o pomoc,“  vysvětlila Švihlíková.

Důchodci jsou podle ní zasaženi různými způsoby, a to jak ti současní, tak ti budoucí. V jejich nákladech se totiž už teď promítlo zvýšené DPH, zvýšené ceny zdravotní péče, ukončení deregulace nájemného. „Ti senioři mají od ostatní populace úplně jiný spotřební koš, než z kterého se posuzuje inflace. A s bydlením opravdu nemají moc šancí na výběr či změnu, poněvadž v Česku absolutně chybí koncepce sociálního bydlení. Proto chápu to, že začínají v mnoha městech více krást, že se obávají ztráty bydlení. A že se to může stát a bude se to stávat - o tom, pokud se bude stav vyvíjet tak jako doposud, nepochybuji,“ řekla ParlamentnímListům.cz Švihlíková.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Mgr. Martin Baxa byl položen dotaz

Hospodaření ČT

Prosadili jste zvýšení poplatků pro ČT a ČR. Jak ale vysvětlíte, že budeme platit víc, ale systém kontroly hospodaření jste ponechali tak jak je - tedy neprůhledný? Proč, když jde o veřejnou službu, z veřejných peněz, nemá veřejnost možnost nahlédnout do toho, jak se s jejich penězi nakládá? To vám ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jurečkova tabulka o přínosu Ukrajinců: Lež, manipulace, tvrdí opozice. Dali jsme Kyjevu víc než Francie?

21:53 Jurečkova tabulka o přínosu Ukrajinců: Lež, manipulace, tvrdí opozice. Dali jsme Kyjevu víc než Francie?

Vyplácí se finančně naší zemi Ukrajinci? Podle vlády ano, trend je prý jednoznačný. Jenže řada další…