„Opět se objevuje snaha o roztočení kol mezigenerační nenávisti. To se nedá snad ani komentovat slušně, když mají doplácet na to, co se nedaří, důchodci – jako nejslabší článek společnosti. Vždyť oni si celý život vydělávali na to, aby mohli spokojeně žít a jak se mají nyní bránit? Do ulic protestovat kvůli svému často podlomenému zdravotnímu stavu, ale třeba i kvůli financím, nepůjdou. Bránit jinak se taky nemohou,“ komentuje pro ParlamentníListy.cz nepříznivý současný stav levicově orientovaná ekonomka.
Podle ní není pro důchodce řešením ani to, aby si hledali brigádu a tím si svou finanční situaci zlepšili. Naopak to spíš charakterizuje jako sci-fi. „Vždyť většina z nich na tom opravdu není zdravotně dobře, jak tedy mohou shánět přivýdělek a kdo je vůbec zaměstná? Ve velkém městě ještě možná, v menším však velmi těžko. Navíc si nesmíme nalhávat to, že lidi po šedesátce jsou pro zaměstnavatele nějak atraktivní. Víme přeci, jaká je diskriminace na trhu práce už u lidí po padesátce, nelze tedy sázet na to, že u důchodců by se to najednou změnilo. Naopak – v rámci vzrůstající mezigenerační nenávisti by se velmi často stávali tito lidé terčem nějakých útoků za to, že „berou“ práci mladším. Já to vidím a vnímám jako totální morální a politický rozklad. To, v jaké jsou nyní senioři situaci, je velmi nedůstojné, obrací je to vyloženě jen k dětem, které vychovali. Jenže, jak víme, ne každý ty děti má, ne každý má takové, které mohou rodičům pomáhat, ne vždy ty vztahy také fungují tak, že by existovala nějaká snaha o pomoc,“ vysvětlila Švihlíková.
Důchodci jsou podle ní zasaženi různými způsoby, a to jak ti současní, tak ti budoucí. V jejich nákladech se totiž už teď promítlo zvýšené DPH, zvýšené ceny zdravotní péče, ukončení deregulace nájemného. „Ti senioři mají od ostatní populace úplně jiný spotřební koš, než z kterého se posuzuje inflace. A s bydlením opravdu nemají moc šancí na výběr či změnu, poněvadž v Česku absolutně chybí koncepce sociálního bydlení. Proto chápu to, že začínají v mnoha městech více krást, že se obávají ztráty bydlení. A že se to může stát a bude se to stávat - o tom, pokud se bude stav vyvíjet tak jako doposud, nepochybuji,“ řekla ParlamentnímListům.cz Švihlíková.
Kdyby se nekradlo, na důchody by bylo
Přitom prý existují celkem přijatelné cesty, které by mohly nepříznivý vývoj událostí zvrátit a umožnit seniorům lepší stáří. „Stačí, když se zamyslíme nad tím, že vláda chce na důchodcích těmito opatřeními příští rok ušetřit 12 miliard korun. To je taková kauza Mostecké uhelné a jiné korupční kauzy, které finanční prostředky většinou beztrestně ze státní kasy odčerpávají. Většinou to je tak, že Kalousek nasadí špatné parametry a pak se diví, že mu to zase nehraje. A tak sáhne k úsporám u těch nejslabších, na jiné si netroufá. Je dobré si připomenout, že my Češi nemáme žádné nadměrné výdaje, jak je nám pořád omíláno, ale spíš příliš nízké příjmy. A s tím by se mělo něco dělat, mělo by se naučit je lépe využívat,“ uzavřela ekonomka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová