Stát nás trestá za stáří, ale my se oškubat nenecháme. Pracující penzisté chystají žaloby

26.05.2013 15:22 | Zprávy

Pracující důchodci se hodlají obrátit na Ústavní soud, protože se cítí být diskriminováni. Nízké důchody jim nestačí, a proto řada seniorů je nucena si dál vydělávat. I když je to pro stát výhodné, protože za ně nemusí platit odvody, současná vláda se snaží důchodce, kteří pracují, ještě oškubat.

Stát nás trestá za stáří, ale my se oškubat nenecháme. Pracující penzisté chystají žaloby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Pernes, Předseda Rady seniorů ČR

Progresivnímu zdanění nejbohatších lidí se pravicové strany brání, ale nestydí se sebrat výdělečně činným důchodcům dvě tisícovky měsíčně, aby do státní pokladny přiteklo během tří let šest až sedm miliard korun navíc.

Pracující senioři jsou však rozhodnuti se bránit. „Organizujeme hromadnou ústavní stížnost, protože důchodci, kteří pracují, jsou jedinou skupinou občanů, kteří si nemohou ze svého příjmu odečítat základní slevu na poplatníka. Přicházejí tak každý měsíc až o 2 700 korun. Jde o diskriminaci z důvodu věku,“ kritizuje předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes opatření, které prosadila Nečasova vláda v úsporném balíčku a které platí od letošního roku. I když toto opatření, stejně jako třeba omezení valorizace důchodů, má podle zákona platit jen dočasně pro léta 2013 až 2015, důchodci se s diskriminací nemíní smířit.

Pětina důchodců chce dál pracovat

V Česku až pětina lidí, kteří odcházejí do důchodu, chce pokračovat v práci. Jde o zhruba čtvrt milionu lidí důchodového věku. Je mezi nimi i řada specializovaných profesí – soudci, učitelé, lékaři, advokáti, které práce baví a chtějí si udržet sociální kontakty na pracovišti, ale i určitou životní úroveň, o kterou by odchodem do penze přišli.

Ale většina těch, kteří pracují i po dosažení důchodového věku, uvádí většinou jako důvod neuspokojivé finanční zajištění v penzi. Na průměrný důchod, který činí necelých 11 tisíc korun, nedosáhne v České republice polovina seniorů. Senioři nejčastěji pobírají mezi devíti až jedenácti tisíci korun. S takovou částkou hospodaří zhruba 37 procent z téměř 1,7 starobních důchodů. Přitom náklady na bydlení, jídlo i léky se neustále zvyšují.

Důvodem odchodu do penze je věk, zdravotní stav a nemožnost najít práci

Ekonomicky neaktivní důchodci ukončili svou pracovní činnost nejčastěji kvůli dosažení věku pro odchod do starobního důchodu, nebo když bylo možné odejít do jiného důchodu (invalidního, vdovského). Tyto důvody uvedlo 86 procent důchodců. Třetím nejčastějším důvodem (7 procent) je zdravotní stav. Každý dvacátý důchodce uvedl, že přestal pracovat proto, že práci ztratil a jinou už nemůže sehnat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…