Světově uznávaný profesor: Zvažuji, že budu bojovat o Hrad

30.08.2012 11:21 | Zprávy

ROZHOVOR Profesor Milan Zelený bude zřejmě další osobností, která vstoupí do boje o post hlavy státu. Chce však kandidovat pro všechny, a proto říká: „Kandidatura za kohokoliv vylučuje kandidaturu za všechny ostatní." Na to, co tím myslí a jak se k možnosti klání o Hrad staví, si povídal s ParlamentnímiListy.cz.

Světově uznávaný profesor: Zvažuji, že budu bojovat o Hrad
Foto: Oficiální stránky Milana Zeleného
Popisek: Profesor Milan Zelený

Je informace o tom, že uvažujete také vstoupit do klání o post hlavy státu pravdivá? Pokud ano, co bylo impulsem k tomu, abyste tyto myšlenky vůbec připustil?

Zvažuji kandidaturu a vyhodnocuji případnou míru podpory širší veřejnosti a výhledy na získání požadovaných 50 tisíc podpisů. Teprve poté, po získání podpory – ne naopak – lze oznámit kandidaturu. Nejsem si vědom žádného „klání“, ale hlavním impulsem k mé úvaze bylo všeobecné vnímání nedostatečné kvality předem a předčasně ohlášených kandidátů; ztotožňuji se s názorem, že tato skupina je kolektivně velmi slabá a pro ČR bezperspektivní.

SLEDUJEME téma: Přímá volba prezidenta

Údajně nechcete podporu žádných současných velkých parlamentních stran – můžete stručně říci proč? A na které strany byste se obrátil, pokud byste chtěl sázet spíše na ty menší?

Za žádnou ze stran, hnutí či iniciativ nemohu kandidovat: kandidatura za kohokoliv vylučuje kandidaturu za všechny ostatní. Prezident musí reprezentovat celý národ, ne jen někoho. Proto se nebráním případné podpoře – naopak, vítám ji. Kandidovat bych mohl pouze za a pro širší národní konsensus, ne za specifické stranické zájmy, programy či ideologie. Kandidát by měl být nezávislý, nestranický a prostý finančních a jiných speciálních zájmů a vlivů.

Sledoval jste vývoj Holešovské výzvy? A co říkáte na Holešovské hnutí 2012? Ostatně případně i na další protivládní iniciativy… (a hnutí).

Již jsem odpověděl výše. Mám respekt pro občany ve hnutí i mimo hnutí, ve straně i mimo stranu; přál bych si ale, aby hledali, co je jim společné, a ne jen to, co je rozděluje. Ohledně občanských hnutí - oceňuji hlavně jejich dlouhodobé efektivní úsilí volební, ne převážně krátkodobé neefektivní snahy „pouliční“. Jejich sjednocení tedy považuji za žádoucí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…