Dopad ruských sankcí je odhadován na stovky milionů korun. A právě zemědělce budou ztráty nejvíc bolet. „Sankce postihnou také ovocnáře a zelináře. Vím, že už měli lidé problémy s odbytem papriky. Dopad bude ale do budoucna na celou běžnou produkci. Jestliže Rusové zastavili dovoz, tak se zemědělci budou snažit prodat jinde,“ varuje Miloš Porč, ředitel okresní Agrární komory Olomouc, který upozorňuje na to, že problémy existovaly už v minulosti. „My jsme velmi otevření, a i když je nás jen 10 milionů, tak jsme pro ostatní země schengenského prostoru zajímaví a zboží se k nám s největší pravděpodobností dostane hodně. A to nemluvím o našem vedlejším severním sousedovi, který nám zemědělcům dělal problémy i v době, když žádné embargo nebylo,“ dodal pro ParlamentníListy.cz Porč.
Sankce může Rusko rozšířit
Jenže tím obavy o budoucnost nekončí. Porč předpokládá, že sankce Rusko ještě vyostří. „Embargo se nevztahuje zatím na pekařské výrobky, ale myslím si, že sankce ještě neskončily a že se seznam ještě rozšíří. Už s ohledem na to, jaké rozhodnutí teď přijala Ukrajina,“ uvedl Porč a opět připomenul dominový efekt. Zboží určené pro východní trh se bude hromadit v unijních zemích. Tato situace už bude mít kvůli konkurenci dalších států negativní vliv na veškeré odvětví zemědělství. „V ohrožení budou nejmenší farmáři. Specializují se většinou na jeden druh výrobku. Velké podniky mají větší sortiment, takže přežijí,“ předpokládá Porč. Navíc pokud aktivity na unijním trhu zvýší i ostatní země, Česko může být v nevýhodě. „Co se týká evropských dotací, tak v předloňském roce jsme byli na úrovni 48 procent ve srovnání s Rakušany a na 50 procentech v porovnání s Němci. Po stránce konkurenceschopnosti jsme na tom stále jinak než ostatní,“ doplnil Porč.
Zaorálek si proti sobě popudil celou zemědělskou veřejnost
Zemědělci doufají, že jim Unie poskytne finanční náhradu. Na pomoc státu zřejmě zatím spoléhat nemohou. „V této chvíli neuvažuje česká vláda o tom, že by kompenzovala zemědělce,“ řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek pro Hospodářské noviny. Podle Zaorálka je možné uvažovat o náhradě až v momentě, pokud by současná situace přerůstala v trvalý stav nebo se zhoršovala. „Pokud má pan Zaorálek takové informace, neměl by je říkat veřejně. Tím si proti sobě nejen on popudil celou zemědělskou veřejnost,“ reagoval dále pro ParlamentníListy.cz Porč. „Politici slibují, že budou chtít pomoci, že budou jednat v Evropské komisi, v Evropském parlamentu i dalších institucích. Jde ale o sliby a my nevíme, jestli to bude pravda. Já bych uvítal, aby bojovali za kompenzaci ztrát a usilovně hledali další trhy tam, kde je hodně hladových krků. Mám teď na mysli Čínu. Když se tam konala olympiáda, zvýšil se poté odbyt jogurtů, které dosud na tomto trhu neznali,“ dodal. Podle premiéra Bohuslava Sobotky by v případě závažných dopadů měla Evropská unie zajistit agrárním firmám kompenzace.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá