Vojenské přesnosti se držela ministryně obrany Karla Šlechtová (nestr. za ANO), když zamířila na návštěvu čáslavské 21. základny taktického letectva. Na vteřinu přesně v ohlášených 14 hodin před budovou velitelství zastavila černá limuzína.
Osobní strážce otvírá dveře a z vozu vystupuje šéfka obrany, kterou na místě vítá náčelník generálního štábu Armády ČR armádní generál Josef Bečvář, velitel Vzdušných sil AČR a velitel čáslavské základny.
Ihned po přesunu do sídla velitelství začíná zhruba hodinové setkání ministryně Šlechtové s osazenstvem základny a vedením české armády. Možnost přítomnosti novinářů a pořízení záběrů je velmi krátká. Většinu času se totiž mají probírat informace podléhající přísnému utajení.
Během zhruba další hodiny ministryně navštívila další místa a hotovostní pracoviště základny, kam opět nemohli mít přístup ti, kterým chybí potřebná prověrka.
Armáda ovšem na novináře myslela a zajistila jim náhradní program. Bylo tak možné si na vlastní kůži vyzkoušet náročný úkol bojových pilotů. Tedy, sice na vlastní kůži, ale pochopitelně na trenažeru, který do detailu napodobuje skutečný bitevník L-159. Některým se povedlo nejen letoun udržet ve vzduchu, ale i bombardovat či přistát zpět na virtuální základnu.
Po cvičném letu na trenažeru se už novináři opět mohli připojit k delegaci ministryně a velení armády a zhlédnout start dvou nadzvukových stíhaček, známých Gripenů, které střeží náš vzdušný prostor. Od prvního ohlášení poplachu musí být piloti do patnácti minut ve vzduchu, což se podle slov mluvčího základny bez problému stíhá a většinou dokonce i za kratší čas.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka