„Pokud se bude vývoj české ekonomiky pohybovat na úrovni několika málo procent, tak se nedá zvládnout takovou politikou, jaká je nastavená teď," říká pro ParlamentníListy.cz poslanec a ekonom Jiří Dolejš.
Podle něj je v tuto chvíli ve vládní hře klíčová otázka, zda má dojít k dalšímu „utahování šroubů", nebo naopak k přehodnocení stávajících vládních dokumentů, včetně konvergenčního programu (slibujícího rychlé zastavení zadlužování tak, že do roku 2013 se dostane ČR do Maastrichtských kritérií, a v roce 2016 bude mít nulový deficit).
Česko má prostor i potenciál pro sociálně citlivější politiku
Narozdíl od jiných zemí, které jsou podle Dolejše sešněrované svými velkými dluhy, má prý Česká republika jakýs takýs manévrovací prostor k tomu, aby dělala sociálně citlivější politiku. Dosažení vyrovnaného rozpočtu by tak podle Dolejše nemělo být, zejména za stávající situace, striktní dogma. „Měla by se více akcentovat stránka příjmová, protože pro příští rok se už progrese u přímých daní nedá stihnout," říká poslanec.
Mimořádně důležitým momentem je podle Dolejše odložení penzijních reforem a dalších podobných kroků. „Tyto kroky takzvané reformy mají své transakční náklady, které nebude třeba vyplácet, když se spuštění reforem odloží," vysvětluje dále ParlamentnímListům.cz Dolejš. Odložit by se reforma měla minimálně o rok, až prý budeme vědět, jak EU zvládá svou krizi eurozóny, soudí Dolejš. Ušetřili bychom tak podle něj dosti výrazné transakční náklady.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká