Podvod. Toho se měl podle policie dopustit lobbista a pravá ruka Mirka Topolánka, Marek Dalík, když zbrojařům z firmy Steyr nabízel možnost pomoci v získání zakázky na obrněnce pro českou armádu. Na Dalíkovu nabídku z roku 2007 upozornil jeden z manažerů firmy. Premiérův poradce si měl říci o půl miliardy korun. Policie zatkla Dalíka v noci z neděle na pondělí cestou z baru SaSaZu.
Podle odborníků, které ParlamentníListy.cz oslovily, lze ze stručných informací o případu vyčíst hned několik zajímavostí. Především, policie buď taktizuje, nebo se přes Dalíka nemůže dostat k někomu dalšímu. "Tam je velice zajímavý prvek, jde o obvinění z podvodu. Dalík prý nabízel zbrojařům něco, co podle detektivů nemohl zařídit. Jinými slovy, nemohl vysoce postavené úředníky nijak v nákupu obrněnců právě od Steyru ovlivnit," uvedl pro ParlamentníListy.cz advokát a známý bojovník proti korupci Václav Láska.
Bezradnost nebo taktika?
"Vypadá to, alespoň z mého pohledu, že se to nikam dál posouvat nechce a nebude. Nemají zřejmě důkazy k obvinění někoho dalšího," naznačuje Láska další směřování kauzy. Nevylučuje ale ani možnost, kdy policie zvolila na Dalíka přesně takovou taktiku proto, aby nevyplašila případné další aktéry kauzy Pandur, která Česku a jmenovitě Topolánkově vládě přinesla mezinárodní věhlas.
Policisté jsou podle Lásky na samém počátku vyšetřování a zatím se ani neví, zda bude Marek Dalík vůbec vypovídat. Důvody obvinění z podvodu pak sdělil neznámý zdroj redaktorům serveru iDNES.cz. Podle něj nejsou policisté schopni prokázat, že si Dalík řekl o peníze jménem politiků.
Randák: Dalík asi bude mluvit, těšme se
V Dalíkovu konkrétní a pravdivou výpověď doufá i bývalý šéf rozvědky a spolupracovník Nadačního fondu proti korupci Karel Randák. Lépe řečeno právě takové chování Dalíka ve vazbě předpokládá. "Velice kvituji skutečnost, že policie dokázala shromáždit dostatek důkazů a jsem přesvědčen, že to nemůže skončit jen u Marka Dalíka. On totiž není nijak moc psychicky odolný, což se ukázalo už v kauze poslance Kořistky. Se zatčením zjevně nepočítal a pokud se policistům podaří využít tohoto momentu, může vyjít najevo mnohem víc z Topolánkovy éry," říká Randák.
Dodává, že konkrétně jej nelze považovat za nezaujatého komentátora. "To předesílám, na ty pány mám pifku už dlouho a velice ten krok policie vítám," uvedl Randák pro ParlamentníListy.cz.
O obrněných transportérech Pandur se začalo hovořit už během funkčního období Topolánkovy vlády. Ta chtěla kontrakt, uzavřený vládou Jiřího Paroubka, původně zrušit. Téměř dvě stovky vozidel v mnoha variantách výstroje by totiž ozbrojené síly nevyužily. Obrněnci také měly podle armády technické nedostatky. Nakonec se nakoupila zhruba polovina transportérů za cenu, která je v porovnání s nákupem podobných strojů pro jiné armády neobvyklá. Náměstek ministryně obrany Vlasty Parkanové a její pozdější nástupce Martin Barták vysokou cenu vysvětluje silně nadstandardním vybavením českých Pandurů, které mají ve svém arzenálu mimo jiné i řízené protitankové střely.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Ivánek