Vláda prý porušila Ústavu. Doktory na Slovensko poslala bez dovolení

04.12.2011 16:06 | Zprávy

Tři desítky českých vojenských lékařů z Prahy, Hradce Králové a Líní zažijí v pondělí svůj první "normální" operační den a službu ve slovenských nemocnicích. Na Slovensko je vyslala česká vláda, jmenovitě ministr obrany Alexandr Vondra, protože čeští „civilní" lékaři tuto formu pomoci odmítli s tím, že nejsou stávkokazové. Mise armádních doktorů je však sporná nejen z lidského hlediska, protože se jedná de facto o státem placené stávkokaze, kteří vrážejí nůž do zad svým slovenským kolegům, ale dost možná také protiústavní. Otázkou tedy zůstává nejen jak dlouho armádní lékaři na Slovensku zůstanou, ale hlavně co se ještě kolem jejich nasazení doma v politických kuloárech semele.

Vláda prý porušila Ústavu. Doktory na Slovensko poslala bez dovolení
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Alexandr Vondra

Levic bije na poplach. Podle ní není ve hře totiž nic menšího, než porušení Ústavy a tak lze očekávat ještě bouřlivá projednávání této vojenské mise na půdě obou našich zákonodárních komor.

K nasazení vojáků na Slovensko: I přes jejich bílé pláště to jsou armádní experti s vojenskými hodnostmi, podléhající vojenským zákonům a vojenské části trestního zákona prostě jsou. K jejich vyslání na území cizího státu je nutné nejen rozhodnutí vlády, ale i souhlas celého parlamentu. Jinak je taková mise nezákonná. Správný postup je zcela jasně popsán v článku 43 nejvyšší zákonné normy českého státu, totiž Ústavy a jakékoliv jiný je prostě mimo všechny české zákony.

Kromě všech právníků oslovených ParlamentnímiListy.cz to tvrdí i předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), který se kvůli tomu obrátil i na premiéra Petra Nečase (ODS). Ten však jakékoliv pochybení své i své vlády briskně a bez sebemenšího zaváhání odmítl: „Bratislava o pomoc oficiálně požádala, a proto není namístě, aby Praha pitvala důvody," uvedl na vysvětlenou. Podle premiéra je to prý stejné, jako kdyby šlo o pomoc třeba při živelných katastrofách typu povodně. Se slovenskou premiérkou Ivetou Radičovou situaci prý Nečas několikrát konzultoval.

Co je však zajímavější, je informace, která přitom utekla z úst samotného premiéra, že se ve skutečnosti o nasazení českých armádních lékařů dohodl už předběžně s ministrem obrany Alexandrem Vondrou (ODS). Teprve pak do Prahy dorazila ze Slovenska oficiální žádost. Zdá se tedy, že si Vondrovi podřízení i sám ministr z nějakých ustanovení Ústavy příliš velkou hlavu nedělají.

Také podle stínové ministryně zdravotnictví KSČM Soni Markové je krok české vlády velmi sporný. „Chápala bych to v případě, že by Slovensko postihla živelní katastrofa, nebo bylo po válečném konfliktu. Ale v situaci, kdy si Slovensko jen řeší své vnitropolitické problémy, mi vyslání vojenských lékařů nepřijde jako vhodné," uvedla pro ParlamentníListy.cz Marková.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Blahuš

Kde berete tu jistotu, že Krym zůstane Ukrajině?

A co se týká Ruska, podle mě se jeho imperialistická politika nikdy nezměnila jen jsme se nechali uchlácholit mírem, který tu byl a teď nastává naopak zas panika. Na druhou stranu, myslíte, že by na nás Rusko přímo zaútočilo, když jsme v NATO? Nebo nevěříte v ochranu NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jurečkova tabulka o přínosu Ukrajinců: Lež, manipulace, tvrdí opozice. Dali jsme Kyjevu víc než Francie?

21:53 Jurečkova tabulka o přínosu Ukrajinců: Lež, manipulace, tvrdí opozice. Dali jsme Kyjevu víc než Francie?

Vyplácí se finančně naší zemi Ukrajinci? Podle vlády ano, trend je prý jednoznačný. Jenže řada další…