Vláda schválila dva typy věznic namísto dosavadních čtyř

31.07.2013 11:33 | Zprávy

Vláda dnes schválila návrh novely trestního zákoníku, který má snížit počet současných čtyř typů věznic na dva. Odsouzení za vážné zločiny mají být umísťováni do věznice se zvýšenou ostrahou, ostatní do věznice, která bude mít mírnější režim. O zařazení odsouzených rozhodne soud, Vězeňská služba však nově získá oprávnění rozhodovat o zařazení u mírnějšího typu káznice. Novelu nyní posoudí sněmovna.

Vláda schválila dva typy věznic namísto dosavadních čtyř
Foto: Hans Štembera
Popisek: Věznice, ilustrační foto

"Do prvního typu s označením 'věznice' mají být sloučena současná zařízení s dohledem, dozorem a ostrahou. Pod 'věznice se zvýšenou ostrahou' pak budou spadat současné věznice se zvýšenou ostrahou a vězění doživotně odsouzených," upřesnila ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

O zařazení do typů věznic či o přeřazení by stále rozhodoval soud. Pokud však sněmovna novelu schválí, Vězeňská služba nově získá u typu 'věznice' samostatné oprávnění rozhodovat o zařazení do oddělení s nízkým, středním a vysokým stupněm zabezpečení.

"To je také moment, který by měl také výrazně odlehčit soudům,“ uvedl náměstek ministryně Daniel Volák. Vězeňská služba má pro zařazování odsouzených zpracován i návrh řádu výkonu trestu odnětí svobody.

Volák dodal, že přeřazování vězňů bylo dosud zdlouhavé a nákladné, někdy spojené se zbytečnými eskortami. Ročně se projednává bezmála 2000 návrhů na přeřazení, které trestní agendu soudů nepřiměřeně zatěžují. "Nadto soudy vycházejí v podstatě pouze z podkladů poskytnutých Vězeňskou službou," podotkl náměstek.

Systém, kdy o zařazení nebo přeřazení vězňů rozhoduje výlučně soud, v Evropě kromě Česka funguje už jen na Slovensku, v Maďarsku či Polsku.

Posílení bezpečnosti

Novela schválená vládou má za úkol zvýšit vnější i vnitřní bezpečnost věznic, posílit prevenci recidivy, dosáhnout úspornějšího využívání kapacity věznic i větší objektivity při umísťování odsouzených. "Zlepšit by měla také možnosti v oblasti zaměstnávání odsouzených a celkově tak pomoci naplnit požadavky evropských vězeňských pravidel," uvedla Čechová.

V českých věznicích je 16 305 odsouzených a vazebně stíhaných lidí, z toho 908 žen. Nejvíce vězňů je v druhém nejpřísnějším typu věznic - s ostrahou, následují vězni v káznici s dozorem. V nejpřísnějším typu věznic si odpykává trest celkem 1093 lidí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr, čtk

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…