Vláda se bojí hněvu lidu a ustupuje. Hovoří starý známý Zbořil

29.02.2012 8:22 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Pravicová koalice vedená premiérem Nečasem sahá k pro ni nestandardním levicovým krokům a komentuje je rétorikou, která je spíše blízká sociální demokracii. Ekonomičtí ministři vážně zvažují zvýšení DPH na 20%, snížení podnikatelských paušálů a zavedení daně osobám vydělávajícím nad sto tisíc měsíčně. Rovná daň, dosud posvátná kráva pravicové vlády, tedy nejspíše padne. Co ta změna? Ptali jsme se politologů.

Vláda se bojí hněvu lidu a ustupuje. Hovoří starý známý Zbořil
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Karel Schwarzenberg, Petr Nečas, Radek John

Ještě v průběhu minulého roku vláda jasně trvala na pravicovém programu a uniformitu narušovaly jen Věci veřejné, které při bitvě o DPH hlasitě uvažovaly o zavedení progresivní daně. Jejich návrh byl ale nakonec koaličními partnery smeten ze stolu. Nyní má však šanci na prosazení o poznání větší, neboť s ním přišel samotný Miroslav Kalousek. Tento krok a další zvažované reformy jsou podle Nečase nutné "z hlediska elementární společenské soudržnosti a solidarity mezi jednotlivými sociálními skupinami," jak premiér uvedl na tiskové konferenci.

Více odborných názorů v rubrice Politologové

Ve vleku událostí plus špatné vedení

K těmto levicovým krokům a jejich obhajobě sociální soudržností je podle politologa Pavla Kopeckého vedena naše vláda událostmi z okolních zemí „Hospodářská situace České republiky není než špatná, stačí se podívat třeba na prognózy vývoje okolních středoevropských ekonomik a porovnat, jak si proti nim stojí ta naše,“ nabádá Kopecký. K objektivním příčinám špatné kondice zdejší hospodářské sféry (a logicky taktéž řady dalších oblastí) se podle politologa přidalo prý i špatné vedení. „Miroslav Kalousek jako údajně nejlepší ministr "státní kasy" totálně selhal a improvizuje. Především však vypouští závoj krycí mlhy kolem faktu, že se zdejší životní úroveň bude valem zhoršovat,“ vysvětluje manévry Kalouska Kopecký.

Bojí se nepokojů

Své vysvětlení pro levicovou odbočku nabízí brněnský politolog Miroslav Mareš. „Myslím si, že to je motivováno obavou ze sociálních nepokojů v případě prohloubení ekonomické krize. Navíc příjmy mohou klesat i středním třídám jakožto hlavní opoře pravice a omezená skupina bohatých není voličsky atraktivní,“ konstatuje Mareš. Podnětem k otočení kormidla však podle politologa může být rovněž jistá "evropeizace" a v delší časové perspektivě potenciální koaliční spolupráce s ČSSD, ať již v případě ODS nebo především TOP 09.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Kozdera

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…