"Pokuta za přestupek v této výši existuje i nyní, týká se ale jen podnikatelů a firem. V novém zákoně by se ale vztahovala na každého i nepodnikajícího člověka. Navíc by hrozila i někomu, kdo ubytuje třeba Slováky," uvedl pro iDnes.cz Pavel Čižinský, advokát z Multikulturního centra, který se specializuje na migrační právo.
"Mohlo by se to dotknout teoreticky i toho, kdo si domů přiveze šest kamarádů z ciziny," souhlasí s jeho slovy Magda Faltová, ředitelka neziskové organizace Sdružení pro integraci a migraci.
Ministerstvo: Podmínky se nezpřísňují
Ministerstvo vnitra však kritiku odmítá. Podle Břetislava Olivy z tiskového odboru v návrhu zákona nemění výši pokuty ani definici toho, kdo je ubytovatel. "Nedochází tedy k žádnému zpřísnění nebo zasahování do práva volného pohybu ani ke zvětšování administrativní zátěže," zdůraznil Oliva. "Pokud si někdo pozve soukromě domů cizince a počet takto ubytovaných cizinců nebude přesahovat pět osob, respektive nepůjde o ubytování za úplatu, není daná osoba považována za ubytovatele ve smyslu tohoto ustanovení," dodal.
Faltová však názor ministerstva považuje za špatný. "Návrhy zákonů nesmyslně zasahují do situací, které jsou v životě běžné a klade na ně další administrativní povinnosti a s tím spojené sankce," míní. Podle ní by změny vedly k tomu, že by se cizinci z Evropské unie museli po třech měsících přihlásit k přechodnému pobytu.
Novela je součástí komplexu rozsáhlých změn cizinecké legislativy, které se ale setkávají s odmítavým postojem napříč veřejností. Ministerstvo k návrhům obdrželo již více než 50 stran připomínek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nem