Vláda zakázala vývoz tvrdého alkoholu z ČR. Zákaz platí okamžitě

20.09.2012 19:40 | Zprávy

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) zakázal ve čtvrtek večer krátce po 19:30 vývoz alkoholu od 20 procent z Česka, a to s okamžitou platností. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) chtěla export z ČR zakázat EU až na dva měsíce, vláda ji proto předešla. Předseda vlády na tiskové konferenci uvedl, že tak Česko bude moci bariéry exportu odstranit samo. Lihovarníci proti rozhodnutí neprotestují.

Vláda zakázala vývoz tvrdého alkoholu z ČR. Zákaz platí okamžitě
Foto: hns
Popisek: Prohibice, ilustrační foto

"Vláda ČR obdržela informaci, že vzhledem k pokračujícím otravám Evropská komise chystá zákaz dovozu českého alkoholu nad 20 procent na dva měsíce s teoretickou možností jednání o dřívějším ukončení," uvedl Nečas po mimořádném zasedání kabinetu. Premiér dodal, že k ukončení zákazu vývozu by byl nutný souhlas nadpoloviční většiny členských států. Pro Česko je tak podle předsedy vlády výhodnější, když "uvalení a odstranění této exportní bariéry bude v rukou českých orgánů". Nečas nepředpokládá, že by EU opatření případně zpřísnila. Vyloučit to ale prý nemůže. Evropská komise se k rozhodnutí české vlády má vyjádřit v pátek.

Situaci vláda konzultovala s českým velvyslancem při EU i eurokomisaři. Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) pak jednal se zástupci výrobců a vývozců. Je přesvědčen o tom, že ČR dokáže situaci s metanolem vyřešit dřív než za dva měsíce. Zmínil se o dnech či několika týdnech. Dodal, že termín EU byl do 15. listopadu.

"Musíme udělat všechno pro to, abychom neposkytli nikomu záminku k tomu, aby mohl ČR tímto způsobem svírat," uvedl Bendl. Podotkl, že v potravinové aféře kolem technické soli z Polska mu trvalo "dlouhé měsíce", než se dostal k nějakým informacím. Nyní si prý může jen povzdechnout, že Evropská komise reagovala "ze dne na den".

Dovoz tvrdého alkoholu z ČR ještě před dnešním rozhodnutím zakázalo Slovensko a Polsko. Podle Nečase to omezilo český export o polovinu.

Zástupce likérky: Snad zákaz nebude na dlouho

Místopředseda představenstva vizovické likérky Rudolf Jelínek Zdeněk Chromý řekl, že vyhlášení zákazu exportu není překvapivé. "Mluvilo se o tom dnes celý den. Je to lepší varianta, než kdyby zákaz vyhlásila Evropská komise," uvedl Chromý. Věří, že opatření nebude trvat kvůli možným ztrátám dlouho. Podle něj pro likérku znamenal omezení exportu o polovinu právě už zákaz ze Slovenska.

V Česku už kvůli otravám metylalkoholem platí zákaz prodeje, podávání a nabízení lihovin s obsahem alkoholu 20 a více procent, a to od minulého pátku. Toto mimořádné opatření dnes Heger jen rozšířil o zákaz exportu. Kabinet už se dohodl na zmírnění této částečné prohibice a postupném uvádění tvrdého alkoholu znovu na trh. Stejné podmínky budou podle Nečase platit i pro vyvážené lihoviny. Měly by tak stejně jako zboží pro domácí trh mít třeba nové kolky a "rodný list" s údaji o původu a nakládání s alkoholem. Kroky k uvolnění zákazu mají ministři připravit do příští středy.

Podle Českého statistického úřadu se loni z Česka vyvezl alkohol do 80 procent za téměř jednu miliardu korun, dalších 300 milionů přinesl vývoz etanolu nad 80 procent. Nejvíc se exportuje na Slovensko, velké množství putuje ale i do Německa a Polska. Z ČR se vyváží ale i metanol, a to hlavně do Rakouska a na Slovensko. Zatímco v roce 2010 jeho export činil 108 milionů korun, loni to bylo jen 17,9 milionu. Třetím rokem roste naopak dovoz metylalkoholu. Zatímco předloni se ho dovezlo za 210 milionů, loni už za 631 milionů.

Otravy metylalkoholem obsaženým v alkohlických nápojích si v Česku vyžádaly 23 obětí. Čtyři desítky lidí jsou v nemocnicích, někteří v kritickém stavu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas, čtk

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…