Účast na protestech v Praze, kde se krom jiného „uctívala památka zesnulé demokracie" byla účast zdaleka největší, počty účastníků na dalších protestech v Ostravě a Brně se už totiž pohybovaly jen ve stovkách.
Volný den a zima = malá účast
„Protesty jsou legitimní, probíhají v celé Evropě a každý má na ně právo," komentoval konání protestů ministr financí a jeden z hlavních protagonistů často tolik odmítaných reforem ministr financí. „Nicméně všude, tedy v celé Evropě, jsou reformy nezbytné," dodal ministr.
On sám účast na protestech nepovažoval za příliš valnou. „Organizátoři zcela evidentně podcenili skutečnost, že byl volný den a zima. To odboráři jsou jako organizátoři podobných akcí mnohem větší profesionálové, ti vědí, že musí být hezky a demonstrace musí probíhat v pracovní den," řekl Kalousek ParlamentnímListům.cz.
Lidi remcají, ale konat má někdo jiný
Že účast byla nevalná, potvrdil redakci i předseda Asociace nezávislých odborů Bohumír Dufek. „Musím upřímně říct, že se projevila přesně ta vlastnost Čechů, že všichni by chtěli změnu, ale každý říká, ať to za mě vyřídí ti ostatní," konstatoval odborář.
Související: Demonstrace proti vládě: Více než dva tisíce lidí v Praze
Malou účast pak rovněž přičetl rozčarování a s ní ruku v ruce jdoucí apatii veřejnosti kvůli politice. „Dokud se Čechům nebude dařit ještě hůř, tak je pravděpodobně k masovějším akcím nikdo nepřemluví," dodal Dufek.
Kříž nicméně nad občany a tedy voliči Dufek neláme. „Ve společnosti bublá touha po změně politiky. To ukázaly už loňské volby. Pověstné kroužkování vyřadilo takové politiky jako Ivana Langera (ODS) a spousta lidí se z posledních míst kandidátek dostalo na přední místa. Čili bylo vidět, že Češi se tím zabývají," míní odborový předák.
Další volby opět ukážou
Po volbách ale přišlo již zmíněné rozčarování. „To, co politické strany - i ty nové - slibovaly před volbami, to samozřejmě žádná z nich neplní, včetně koalice, Věcí veřejných a TOP 09, protože jejich konání se zúžilo jenom na to, jakým způsobem vládní garnitury vyřídí reformy, které jsou podle nás i veřejnosti postaveny špatně," komentuje Dufek svůj pohled na povolební vývoj.
Podle něj se tak nespokojenost obdobně jako loni projeví nejdéle u příštích voleb. „Ovšem je otázka, jaké strany se do voleb pustí a co voličům nabídnou," dodal odborář. Ten si myslí, že stále je zde prostor pro novou politickou stranu.
Chce to novou stranu
„Musela by to být strana, která by dopředu jednoznačně signalizovala omezený mandát, ten by byl dán sílou získaných hlasů a spočíval by v tom, že tato strana by se pokusila změnit Ústavu ČR. Zrušila by třeba Senát a místo něj by jako daleko silnější pojistku zavedla obecně závazné referendum. Politici by jednoznačně měli přijít o imunitu," shrnuje programové předpoklady pro novou stranu Dufek.
„A pokud jsem zmínil Ústavu ČR, pak jednoznačně spolu s jejími změnami by měl vyjít nový volební zákon a s ním snížení počtu poslanců a tím zmenšení kandidátek v jednotlivých volebních obvodech," dodává.
K věci:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Ondřej Vaněk