Pokud Švédsko nenabídne výhodnější cenové podmínky, ČR vyhlásí nový tendr na zajištění ochrany vzdušného prostoru nadzvukovými stíhačkami. Vondra nicméně vyjádřil naději, že se obě strany dohodnou. Současný pronájem gripenů vyprší v roce 2014.
S Enströmovou jednal Vondra v pátek večer asi hodinu. „Já jsem jí vysvětlil, řekl bych velmi podrobně, důvody, které mě i českou vládu vedly k závěru, že ta poslední švédská nabídka nebyla uspokojující,“ řekl novinářům Vondra. Podle ministra se buď vyjednávací týmy shodnou na podmínkách dlouhodobějšího pronájmu stíhacích letounů, nebo současný kontrakt prodlouží pouze o dva nebo tři roky, po jejichž uplynutí vláda vyhlásí nové výběrové řízení na ochranu nebe nad Českem.
Vondra připomněl, že vláda ve všech důležitých armádních dokumentech počítá se zachováním nadzvukového stíhacího letectva. V rozhodnutí o dalším osudu letounů rychlejších než zvuk ale podle něj hlavní roli hraje ekonomické hledisko. "Nepřistoupím na žádnou dohodu, která by nebyla pro českou stranu výhodná," uvedl Vondra.
„Včerejší schůzka skončila tím, že jsme se domluvili, že budeme pokračovat v jednáních se švédskou stranou. Máme čas do konce listopadu,“ uvedl dále Vondra. Právě ke konci listopadu má vláda také připravit podklady pro případné vypsání nového výběrového řízení, do kterého se budou moci přihlásit i další výrobci letecké techniky. Podle ministra nebudou vzájemná jednání jednoduchá, nicméně ponesou se v konstruktivním duchu.
Vypsání nového tendru je podle některých představitelů ministerstva obrany reálné. Někdejší první náměstek ministra obrany Jiří Šedivý nedávno ČTK řekl, že na trhu se stíhacími letadly je v současnosti přetlak, neboť se některé státy vlivem ekonomické recese zbavují přebytečných strojů.
Ministr obrany švédské kolegyni také představil členy nového vyjednávacího týmu. V jeho čele stojí Vondrův první náměstek Vlastimil Picek. Bývalý náčelník generálního štábu ve funkci nahradil Šedivého, který odešel na post velvyslance ČR u NATO.
Enströmová do Česka přiletěla v pátek a ihned zasedla s Vondrou k vyjednávacímu stolu. V Ostravě se dnes zúčastnila zahájení Dnů NATO. Na přehlídce vojenské techniky se návštěvníkům představí i švédské gripeny. Na letišti v Mošnově předvedou ukázku tankování za letu.
Pronájem 14 švédských stíhaček za 19,6 miliardy korun v roce 2004 schválila vláda Vladimíra Špidly. Letouny Jas-39 Gripen používá vedle Švédska, Maďarska a České republiky Jihoafrická republika a Thajsko.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav, čtk