Vysvětlení Kohoutova přestupu: Vláda byla hluchá, Bárta bude naslouchat

08.01.2011 13:55 | Zprávy

Ještě ani neoschla tiskařská čerň na stránkách novin, které přinesly informaci, že ekonom Pavel Kohout končí své angažmá v Národní ekonomické radě vlády (NERV) a už přišla zpráva nová. Ten samý Pavel Kohout navázal spolupráci s „majitelem" Věcí veřejných a ministrem dopravy Vítem Bártou. Prý bude spolupracovat na důchodové reformě v barvách Véček.

Vysvětlení Kohoutova přestupu: Vláda byla hluchá, Bárta bude naslouchat

V NERVu mám v úmyslu fungovat ještě asi tři měsíce, abych dokončil práci, kterou jsem začal. Pak odcházím. Do Nového roku si dávám předsevzetí, že už nikdy nepřijmu bezplatnou účast v jakékoli vládní komisi," napsal o svém rozhodnutí odejít Kohout.

Pavlovi o peníze nejde

"Bezplatnost či naopak výhodnost spolupráce je podle mě Pavlovi fuk, jak ho znám, jde mu hlavně o to, aby jím vykonaná práce měla nějaký efekt, čili jestli kývl na nabídku Bártovi, pak jedině proto, že zde měl pocit, že je mu nasloucháno," řekl serveru ParlamentníListy.cz člověk Kohoutovi velmi blízký.

„Mně jeho odchod není tak úplně srozumitelný, NERV je poradenskou skupinou a ne exekutivou, má tedy jen poradní hlas a prosazení byť jen dvaceti procent návrhů skupiny, je prostě úspěch," řekl redakci další ekonom NERVu Tomáš Sedláček. Podle něj se Kohout vybavil příliš nízkým prahem trpělivosti.

Těmto slovům dal za pravdu i exministr financí za ČSSD a další ekonom zmíněné rady Jiří Rusnok. „Je to otázka očekávání a následné reality. Já do této poradní skupiny vstupoval s mírnými očekáváními. Z tohoto titulu zklamán nejsem, konstatoval pro ParlamentníListy.cz Rusnok s tím, že Kohout měl očekávání patrně větší 

"Rozhodně si myslím, že ta práce má smysl. Je třeba si uvědomit, že NERV je jakýmsi diskuzním poradním sborem, ale konečnou zodpovědnost, kterou členové tohoto sboru nemají, a o to je jejich pozice snazší, má premiér a vláda," doplnil redakci Rusnok.

No comment, do Nečase kopat nebudu

To, že Kohout vzápětí oznámil, že bude spolupracovat s Bártou, odmítli oba ekonomové komentovat. „To by byl politický komentář. Ten ode mě nečekejte," reagoval Sedláček.

Sám Kohout v souvislosti se svým odchodem na blogu připustil, že správnost jeho rozhodnutí potvrdila i takzvaná „korupční kauza Drobil". Jejím hlavním aktérem byl tehdejší šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek, který skrytými nahrávkami měl dokladovat, že se zde chystá manipulace s veřejnými zakázkami.


„Jeden člen ODS, jehož identitu nebudu zveřejňovat, pak na Michálkovu adresu poznamenal: 'Ten člověk je vyřízený. Nikdo už ho nikdy nezaměstná, práskače.' Pro mě je vyřízená ODS," konstatoval na blogu Kohout.

„Já mám jen pocit, že v poslední době se stalo sportem kopat do premiéra Nečase, a toho já se účastnit nehodlám," reagoval pro ParlamentníListy.cz Tomáš Sedláček. Podle něj je tu státní exekutiva od toho, aby držela stabilitu a NERV do ní „má vnášet chaos". Z tohoto střetu pak na konci podle ekonoma může vypadnout přijatelné řešení toho či onoho problému.

Musí téct krev

Přesto Kohoutovo postesknutí o absenci boje proti korupci Sedláček chápe. „Jestliže probíhá boj, pak musí téct krev, A krev tedy zatím rozhodně neteče," řekl redakci závěrem zmíněný ekonom.

Že Pavel Kohout navazuje své poradenské vztahy pro vládu s přílišnými očekáváními, lze usuzovat i z toho, že obdobně jako s vládou premiéra Nečase spolupracoval i s dřívějším ministrem financí Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a posléze i s vládou premiéra Mirka Topolánka (ODS).


Související:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ova

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…