Zahraniční pozorovatel k vydání Nečase: Ví se, že je u vás obrovská korupce

08.07.2013 14:31 | Zprávy

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan v pondělí požádal předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavu Němcovou (ODS) o vyslovení souhlasu sněmovny k vydání odstupujícího předsedy vlády a poslance Petra Nečase (ODS) kvůli zahájení trestního stíhání. Co si o tom myslí francouzský novinář?

Zahraniční pozorovatel k vydání Nečase: Ví se, že je u vás obrovská korupce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ex-premiér Petr Nečas

„Ten vývoj se dal očekávat, po těch zatčeních a výsleších se k tomu schylovalo. Ale uvidíme, k čemu to nakonec dospěje, zda vůbec bude třeba s Petrem Nečasem soud. Ta kvalifikace toho, kvůli čemu jsou zadrženi ti lidé z jeho okolí, je dle mého totiž dost křehká,“ reagoval pro ParlamentníListy.cz Fabrice Martin Plichta, dopisovatel Le Monde. Jak dodal, samozřejmě to nepůsobí směrem k zahraničí dobře a vrhá to vše stín na českou politickou scénu.

Vše k žádosti o vydání Petra Nečase najdete ZDE

Česko a nepředvídatelnost

„Ovšem na druhou stranu ve Francii i jinde jsme ohledně České republiky připraveni už na všechno možné. Ví se, že je tady obrovská korupce na všech úrovních – od těch nejvyšších politických pater, po ta nejnižší, někde na malých vískách. Myslím, že ta připravenost na to, očekávat od Česka nepředvídatelné chování, začala už v dobách, kdy při evropském předsednictví ČR padla vláda Mirka Topolánka,“ poznamenal dále Plichta.

Podle něj je situace, která v Česku zavládla – a to nejen tím, z čeho jsou politici obviněni, ale i rozsahem toho, kolik osob do ní může být zapojeno, velmi ojedinělá. „I u nás ve Francii došlo k nepříjemným událostem a politickým rozhodnutím, které vedly k pádu vlády. Tehdy se jednalo o nakažené krevní deriváty, za které musel někdo přijmout zodpovědnost – tedy i politickou. Ovšem s tím, že tady mimo jiné například ředitelka odboru premiéra, tedy úřednice, úkoluje zpravodajce, aby někoho sledovali, se to nedá srovnávat,“ připomněl Fabrice Plichta.

Zůstane-li vláda "kočkopes", nebude mít ve světě kredit

Podle něj čeká teď české občany nelehký úkol - vybrat si politiky, kteří by takové věci již nedělali. „Já vím, je prázdninový čas, takže se to asi moc lidem nehodí, se tím zabývat, ale při této vládní krizi jsou předčasné volby jediným řešením. Řešením, ke kterému se uchylují v případě krizí všechny demokratické země. Pokud by totiž zůstal ten ‚kočkopes' (vláda úředníků), který sestavuje nyní Jiří Rusnok na popud Zemana, v cizině by taková vláda příliš velký kredit neměla,“ pokračoval Plichta.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Mgr. Martin Kupka byl položen dotaz

Jaká je aktuálně situace se zákazem aut se spalovacími motory?

Prý na elektroauta plánuje EU nějaké dotace, znamená to, že je jde o definitivní věc, a že auta se spalovacími motory skončí? A jestli ano, budete dávat na pořízení elektroaut nějaké dotace jako vláda -teda když budete dál u moci? Protože jinak si většina z nás elektroauto nebude moc dovolit nehledě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fialu nezvou, tak sedí doma. „Tohle se bude ještě dlouho napravovat.“

4:40 Fialu nezvou, tak sedí doma. „Tohle se bude ještě dlouho napravovat.“

„Vrátili jsme Česku respekt v zahraničí“. To tvrdí premiér Petr Fiala i další politici z koalice SPO…