Podle politologa Jiřího Pehe už není ani žádoucí, ani smysluplné zakazovat KSČM po jedenadvacetileté existenci v rámci demokratického systému.
Návrh byl iniciován Senátem a dlouhou dobu ležel na Úřadu vlády, ještě v dobách, kdy ve Strakově akademie sídlil Topolánkův kabinet. Ten se však k posouzení návrhu neměl, stejně tak se k němu nehlásil ani kabinet Jana Fischera. Až teprve ministr vnitra Nečasovy vlády Radek John se obrátil na advokáta Karla Bačkovského, který stojí za úspěšným rozpuštěním bývalé Dělnické strany, aby vypracoval se svou komisí analýzu senátního usnesení.
Analýza dopadla v neprospěch senátního usnesení. Přesto vláda přiměla ministra Jana Kubiceho, aby nechal sestavit další tým, který už bude vypracovávat právní posudky k návrhu na pozastavení činnosti KSČM. „MV zadalo práci na posudcích ohledně návrhu na pozastavení činnosti KSČM advokátu Pavlu Uhlovi a soudnímu znalci na extremismus Ivu Svobodovi," upřesňuje osazenstvo nového týmu pro ParlamentníListy.cz Denisa Čermáková z ministerstva vnitra.
Právník a politolog Pavel Uhl je synem disidenta a levicového novináře Petra Uhla. Ten byl jako aktivista a později signatář Charty 77 v letech 1969-1973 a 1979-1984 vězněn. V současnosti pracuje v deníku Právo.
- SLEDUJEME téma: Zákaz KSČM
Rozpuštění komunistů vyjde stát levně
Podle ní dosud celá anabáze kolem možného zákazu KSČM nepřišla český stát příliš draho: „Panu Uhlovi bude za jeho práci zaplaceno asi 40 tisíc korun, panu Svobodovi asi 15 tisíc korun. Co se týče zpracování analýzy, která nedoporučovala podání návrhu týkajícího se KSČM k Nejvyššímu správnímu soudu, tak na té pracovali zaměstnanci ministerstva vnitra v rámci své pracovní náplně."

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Matěj Pálka