„Plán je takový, že začneme na regionální úrovni, tedy u voleb do obecních a krajských zastupitelstev. Cizinci by totiž měli být integrováni především v místech, kde žijí. Dokážu si časem ale představit i to, že by směli volit i do sněmovny,“ řekl pro LN Dienstbier.
ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, co si myslí o tom, že podle Dienstbiera by cizinci, kteří zde mají trvalý pobyt (ale nemají občanství České republiky), měli získat volební právo, nejprve na úrovni komunální a krajské a pak i parlamentní. Politici jsou z Dienstbierových nápadů mírně řečeno rozpačití a podporu nenalézá ani uvnitř sociální demokracie.
S experimenty opatrně
Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš na dotaz nereagoval. Stejně jako předseda KDU-ČSL a vicepremiér Pavel Bělobrádek.
„Myslím, že pan ministr hledá mermomocí nějaké voliče, a tak si zkouší postupně kupovat hlasy gayů, pak Romů a nakonec cizinců s trvalým pobytem. Ale principiální otázka přece zní: co dělá občana občanem? Přece právo vládnou si ve své zemi, nikoli v zemi cizí. Z tohoto pohledu by šlo teoreticky diskutovat snad jen o volbách komunálních – jenže, když by měli právo volit a vést obec cizinci, proč ne i chalupáři, kteří mají v obci domy a velkou část roku v ní také žijí? Tohle je podle mě otázka na české občany – tedy na referendum, zda a v čem se ve své vlastní zemi o svá práva chtějí dělit s cizinci,“ uvedl předseda hnutí Úsvit a poslanec Tomio Okamura.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík