Žene vládu k soudu: Zrádci. Hrbí se před církví a dávají kusy území Vatikánu

03.02.2012 15:35 | Zprávy

Spisovatelka Lenka Procházková rozčeřila hladinu společenského i politického dění před několika dny tím, když pronesla následující slova: "Jsem spisovatelka a vadí mi, jak se v této zemi zachází se slovy. Údajně jde o narovnání vztahu s církvemi, ale toto není narovnání, ale shrbení státu. Přímo ohnutí!" Podala proto kvůli tomu trestní oznámení na vládu i premiéra. V případě podpisu zákona prezidentem pak hovoří i o možné velezradě. Ale ačkoli církevní restituce byly i tématem pátečního jednání poslanců, zatím žádný posun nenastal - k hlasování dosud nedošlo. Vývoj událostí je tak během na dlouhou trať.

Žene vládu k soudu: Zrádci. Hrbí se před církví a dávají kusy území Vatikánu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pozemky a peníze církvi jako omluva státu za minulé křivdy

Důvodem k těmto ostrým větám, které vzápětí vyvolaly stejně ostrou polemiku, je prý  „největší tunel v dějinách země“. Tím Procházková nazývá vládou premiéra Petra Nečase (ODS) schválené církevní restituce. Zato si vysloužila vlnu kritiky a stejně tak vzedmutí podpory. S obojím prý počítala.

Všichni brečí, až když se něco ukradne. Já volám ještě před tím, říká Procházková

"Můj syn se mě ptá - v téhle zemi každý brečí až když se něco ukradne. Ty upozorňuješ na to, že něco může být ukradeno a nikdo tě nechce moc slyšet, jak je to možné?" říká ke svým motivům, jež vedly k uvedenému kroku, pro ParlamentníListy.cz Lenka Procházková. Dodává, že opravdu cítila velkou potřebu proti vrácení majetku církvím v podobě, v jaké se o ní jedná, zakročit. A jako nejschůdnější varianta jí připadá uvedená žaloba, poněvadž její upozorňování na vážná rizika vyznívají zatím stále prý jako marné volání "žíznícího na poušti".

Ohledně  církveních restitucích, o kterých se jednalo v pátek v prvním čtení v Poslanecké sněmovně, Lenka Procházková konstatuje, že v praxi představují tak vysokou částku, která bude z peněz státu odčerpána, odpovídající výši zhruba desetinásobku ceny za arbitráže Diag Human (kolem 100 miliard korun). Tato částka má církvím připadnout, přičemž drtivá většina spadá pod církev římsko-katolickou. Od roku 2013  má pak stát ještě vyplatit 59 miliard, v úvahu má být brána i inflace -  takže celková suma tím není konečná. Církve mají dostat navíc ještě majetek v hodnotě 75 miliard korun – kromě stavebních objektů ještě lesy a polnosti. To Lenka Procházková považuje za porušení zákona a podala proto 18. ledna na premiéra Nečase a celou jeho vládu zmiňované trestní oznámení k Nejvyššímu státnímu zastupitelství v Brně. Pokud by soud shledal premiéra a vládu skutečně vinnými, hrozilo by jim až osm let odnětí svobody.

Podporu vyjadřují lidé peticí a podpisy

Jako výraz podpory jejího postoje proto koluje internetem a sociálními sítěmi petiční akce. Spolu s podporou Procházkové vyjadřují lidé svými podpisy také souhlas s jednáním režiséra a producenta Václava Dvořáka. Ten totiž  podal trestní oznámení na premiéra vlády a ministry spolu s Lenkou Procházkovou. Ačkoli petice vznikla v těchto dnech, má na svém kontě již bezmála dvě stě podpisů.

A lidé, kteří stránky petice navštíví, také vedou zajímavou diskusi. Anonymní uživatel například napsal, že to, co udělala Lenka Procházková společně s Václavem Dvořákem, je „nejkvalifikovanější a občansky nejstatečnější vystoupení posledních let proti době bezpráví, kterou je třeba zásadně napravit.“

Je to správné rozhodnutí, proto podepisuji - píšou lidé

Jiný uživatel, který však také nezveřejnil svoji identitu, pak chválí. „Z hloubi duše jsem přesvědčen o správnosti tohoto trestního oznámení. V případě nutnosti jsem připraven vždy prosazovat jedině správné demokratické hodnoty jako takové. Jakožto tyto hodnoty prosadit i v tomto státě,“ napsal nepřihlášený diskutující.

Další pak přidává i varování. „Petice je dobrá věc, ale pozor, aby se nepřiživily některé parlamentní strany a nedopadlo to jako s akcí Děkujeme, odejděte proti podvodné opoziční smlouvě Václava  Klause a Miloše Zemana. Tehdy to chtěla využít Monika Pajerová k tomu, aby se dostala do parlamentu. Seznamte s touto peticí i zástupce západních sdělovacích prostředků - televize, rozhlasové stanice a tisk, zejména německou ARD. Ta ji, i to, co se kolem ní bude dít, zveřejní,“ píše autor varování – opět však anonymně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…