Zločinci jásají a okradení pláčou. Petr Pithart se bojí, co se teď stane

03.01.2013 7:53 | Zprávy

Dárek občanům k novému roku 2013 – říká o amnestii pro pachatele závažných činů dlouholetý politik, filozof a právník Petr Pithart. „Myslím, že to je podivný vzkaz veřejnosti, která čekala s nadějí, že dojdeme spravedlnosti, že podvodníci a korupčníci budou potrestáni. Myslím, že je to vůči veřejnosti velmi necitlivé,“ prohlásil o kroku prezidenta Václava Klause zastavit trestní stíhání u kauz, kde nehrozí více než 10 let vězení, ale jejich vyšetřování a odsouzení se táhne víc než osm let.

Zločinci jásají a okradení pláčou. Petr Pithart se bojí, co se teď stane
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda Senátu Petr Pithart

Petr Pithart potvrzuje argumenty dalších kritiků Klausova kroku, že vyšetřování takovýchto závažných případů se obtížně vyšetřuje, protože obvinění se svými dobrými právníky dělají všechno proto, aby vynesení trestu co nejvíce oddálili. „Fakt, že tyto složité věci nebyly uzavřeny, by neměl být důvodem k odpuštění trestu,“ je přesvědčen právník.

Dodává, že každý by v posledním novoročním projevu prezidenta republiky čekal, že poukáže na to, že se konečně věci hnuly a orgány činné v trestním řízení začaly vyšetřovat závažné případy korupce. Ale nic takového se v tradičním novoročním projevu hlavy státu k občanům neobjevilo. „Obávám se, že to spolu souvisí, že to Václav Klaus neřekl a amnestií potvrdil, že to nepokládá za důležité,“ řekl ParlamentnímListům.cz Petr Pithart.

  • Prezidentův projev ZDE
  • Rozsah prezidentovy amnestie ZDE

Dalo se to napsat tak, aby z toho zločinci nevyklouzli

Bývalý dlouholetý senátor nesouhlasí s výrokem ministra spravedlnosti Pavla Blažka, že „amnestie se jinak udělat nedá“. „Dalo se to napsat tak, aby tito lidé z toho nevyklouzli,“ prohlásil na adresu manažerů H-systemu, manažerů vytunelované Union banky, soudce Jiřího Berky, podnikatelů Františka Chvalovského a Tomáše Pitra a dalších tunelářů a podvodníků, na které se amnestie má vztahovat.

Veřejnost se nedočká spravedlnosti

Pithart připomněl, že v projevu z Pražského hradu Klaus mluvil o naštvanosti v naší veřejnosti. „Mluvil o různých našeptávačích špatných nálad, ale důvody ke špatné náladě veřejnosti jsou jiné. Lidé cítí potřebu alespoň elementární spravedlnosti, které se nedočkají ani poškození, ale ani ti, kteří našimi poměry trpí,“ prohlásil právník.

Lidé jsou zdeptaní, ale nevezmou spravedlnost do svých rukou

Ale toho, že by zoufalí okradení lidé, kteří se nedočkají spravedlnosti ani odškodnění od osvobozených zločinců, vzali spravedlnost do vlastních rukou, se neobává. „Není to v povaze našich lidí. Navíc jsou tito lidé zdeptaní a unavení z dlouhých procesů. Ale atmosféra a důvěryhodnost našeho státu se dál zhorší, pokud je to ještě možné. To je tedy dárek občanům do nového roku,“ dodal Petr Pithart.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…