„Senátorský klub ČSSD vítá tento návrh zákona, poněvadž právě neřešení anonymních akcií umožnilo vznik tunelářských afér typu Opencard či IZIP. ČSSD má silný zájem na jednoznačném vyřešení problému, a opakovaně proto v Parlamentu navrhovala zrušení anonymních akcií. Bohužel bez úspěchu,“ upozornil senátor Bárek.
Nyní se návrhem zákona bude zabývat Senát, a předseda Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí proto na půdě Senátu iniciuje otevřenou diskusi s odborníky, z nichž někteří poukazují na to, že návrh zákona není dostatečný a je třeba jej dopracovat.
Tato diskuse se bude konat dne 7. března v rámci jednání senátního Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. Na zasedání výboru pozval předseda výboru Ivo Bárek zástupce všech relevantních subjektů, experty na boj proti korupci, představitele občanských iniciativ a zváni jsou rovněž zástupci médií.
Zúčastnění by se měli zabývat především těmito otázkami:
1. Umožní vládní návrh zákona i nadále existenci anonymních vlastníků akciových společností? Pokud ano, tak jakým způsobem?
2. Budou mít akciové společnosti se skrytými vlastníky i po schválení vládního návrhu zákona přístup k čerpání veřejných rozpočtů, veřejných zakázek a dotací typu fotovoltaika apod.?
3. Má stát možnost jak zabránit akciovým společnostem s anonymními vlastníky přístup k čerpání veřejných rozpočtů, veřejných zakázek a dotací typu fotovoltaika apod.?
4. Existují v ČR osvědčené nástroje, jež lze v této souvislosti rychle a účinně použít?
Na základě závěrů, které z diskuse vyplynou, bude výbor formulovat doporučení pro plénum Senátu, jak s návrhem dál naložit. „Nechci, aby zde prošel bezzubý zákon, který nic neřeší,“ shrnul senátor Bárek.
Plénum Senátu bude návrh projednávat zřejmě na schůzi 20. března.