Tipuju, že jste asi všichni viděli to moje video na webu Info.cz a Reflexu o tom, že regulací Airbnb se můžeme ochránit před teroristy. No, takhle jsem to neřekla, je to klasická mediální zkratka, ale znáte novináře, trošku přestřelili. Nic s tím nenadělám.
Já osobně nemám s Airbnb problém, ale musíme se na to podívat ze širší perspektivy. V Praze jsem právě teď byla v několika domech, kde jsou skoro všechny byty pronajaté přes Airbnb a je to seriózní byznys. Totéž se dělo v Berlíně nebo New Yorku, což způsobilo, že v těchto městech je teď regulace taková, že v podstatě znamená zákaz té služby. Já tak daleko ale pochopitelně zacházet nechci. Vzhledem k tomu, že se ten problém zdaleka netýká jen Prahy, myslím, že by bylo na místě, aby byla vytvořena taková legislativa, která městu rozváže ruce a já proto kvituju aktivitu ministerstva pro místní rozvoj, které takové kroky už činí. Prostě jako primátorka, a ne jako soukromá osoba, musím řešit to, že se s Airbnb stal reálný business a už to není jen hezká komunitní služba.
Airbnb je pro Prahu problém hned z několika důvodů. Nikdo v tuto chvíli nedokáže kontrolovat, zda jsou odváděny takzvané lázeňské poplatky, takže město a potažmo stát velmi pravděpodobně přicházejí o peníze. Druhou rovinou jsou početné stížnosti lidí, kteří žijí vedle těch bytů. Obvykle mají problém s častým hlukem, ale i s tím, že nevědí, kdo vlastně vedle nich bydlí. A s tím je spojena i bezpečnost, což samozřejmě nutně nemusí znamenat jen hrozbu terorismu. Potřebujeme vědět, kdo se po městě pohybuje a kde přebývá, a přestože ohlašovací povinnost platí i u Airbnb, nikdo nemůže kontrolovat, zda se dodržuje.
Sama se to snažím řešit. Posílám dopis na ministerstvo průmyslu a obchodu, abych se dozvěděla, jakým způsobem celý problém hodlají řešit. Stejně tak se můj tým snaží oslovit Airbnb, abychom sedli k jednomu stolu a zkusili najít řešení, které bude dobré pro všechny strany.
A co vy? Máte nějaké dobré nápady, jak to řešit? Budu ráda, když mi je napíšete adrianakrnacova2015@gmail.com