Dnešní sérii videokonferenčních schůzek k unijnímu rozpočtu zahájilo jednání prezidentů a předsedů vlád politické skupiny Renew. Následovalo koordinační jednání s premiéry zemí Visegrádské čtyřky.
Samotné jednání členů Evropské rady bylo v pořadí páté od začátku koronavirové krize. Tentokrát bylo zaměřené na příští víceletý finanční rámec EU a plán obnovy, jehož návrh Evropská komise představila 27. května. Evropská rada se shodla na tom, že je třeba evropskou ekonomiku podpořit, a to i prostřednictvím půjčky, díky které Evropská komise získá na finančních trzích 750 miliard eur.
Premiér Andrej Babiš uvedl, že se však plán obnovy musí omezit jen na to, co je nezbytně nutné, a musí být dobře zacílen. „Je to bezprecedentní krok, je proto potřeba zajistit, že získané prostředky budeme investovat rozumně,“ řekl předseda vlády.
Evropská rada bude o detailech plánu jednat na summitu, který se uskuteční v červenci v Bruselu. Jedním z hlavních témat bude přitom způsob, jakým se budou dodatečné prostředky rozdělovat. „Komise navrhla, aby klíčovým ukazatelem byla míra nezaměstnanosti za uplynulých pět let. To ale nemá s řešením dopadů krize nic společného a snižuje to alokaci pro ČR zhruba o šest miliard eur. S tím nemůžeme souhlasit,“ uvedl premiér Babiš. „Kritéria rozdělování musí být spravedlivá pro všechny.“
Druhým tématem dnešní Evropské rady byl brexit. Předsedkyně Evropské komise státníky informovala o aktuálním stavu jednání se Spojeným královstvím. Aktuální přechodné období trvá jen do konce tohoto roku. Vyjednávacímu týmu vedenému Michelem Barnierem tak zbývá jen několik měsíců na dosažení dohody s představiteli Velké Británie, která by upravila vzájemné vztahy po vystoupení země z EU.
Nakonec kancléřka Merkelová informovala o aktuálním vývoji v implementaci Minských úmluv a návrhu na prodloužení sankcí proti Rusku.