Vláda také schválila návrh novely zákona o pozemních komunikacích, která má umožnit zavedení elektronických dálničních známek. Odsouhlasila i Národní koncepci realizace politiky soudržnosti v ČR po roce 2020, která počítá s osmi operačními programy pro fondy EU.
Ministři se v úvodu jednání zabývali postojem české vlády k situaci ve Venezuele. Vláda vydala prohlášení, v němž uznala Juana Guaidóa za legitimního prozatímního prezidenta Venezuely, který by měl dovést zemi ke svobodným a demokratickým volbám. Celý text prohlášení naleznete ZDE.
Na programu vlády bylo mimo jiné projednávání Inovační strategie České republiky 2019–2030. Jedná se o strategický rámcový plán, který předurčuje vládní politiku v oblasti výzkumu, vývoje a inovací a má pomoci České republice během 12 let vyšvihnout se mezi nejinovativnější země Evropy. Inovační strategie se skládá z devíti navzájem provázaných pilířů, které obsahují východiska, základní strategické cíle a nástroje vedoucí k jejich naplnění.
„Myslíme si, že tento materiál představuje nejodvážnější strategický plán posledních let s velkým kompetenčním přesahem. Na jeho vzniku se podílel tým více než 30 osobností z řad podnikatelů, vědců, akademiků i pracovníků veřejné správy. Vůbec poprvé tak byla dosažena shoda všech stran, počínaje Akademii věd, přes rozhodující vysoké školy, ministerstva, hlavní zástupce všech podnikatelských subjektů až po výzkumné organizace a konkrétní vysoce inovativní velké i malé firmy,“ konstatoval předseda vlády Andrej Babiš. Cílem je mimo jiné udržet v České republice mladé a schopné lidi a přilákat do našeho prostředí inovativní společnosti i jedince ze zahraničí. Více ZDE.
Vláda také vyšla vstříc žádosti Českého vysokého učení technického a změnila usnesení vlády z července 2016, které se týkalo smlouvy se společností General Electric International podněcující rozvoj oboru leteckého průmyslu v ČR. Finanční prostředky, které vláda ČVUT poskytla formou návratné finanční výpomoci, mají sloužit na posílení vědecko-výzkumných kapacit realizujících excelentní výzkum, vývoj, techniku a technologie v oboru aerospace.
„Je to projekt, který už funguje asi dva roky. Půjčka, která tam byla poskytnuta a ještě nebyla vyčerpána, byla na základě dnešního rozhodnutí vlády prodloužena do 31. prosince 2022,“ uvedl premiér Babiš.
Z vládní rozpočtové rezervy letos uvolní 582 milionů korun. Celková zapůjčená částka zůstala ve výši 1,986 miliardy korun, vláda ale rozhodla o prodloužení doby splácení na 20 let do roku 2023. Zároveň ale rozhodla o ustavení nezávislého zmocněnce pro dozor nad projektem a jeho finančním plněním.
Ministři také řešili novelu zákona o pozemních komunikacích, jejímž účelem je umožnit od roku 2021 zavedení elektronického dálničního kuponu pro automobily s hmotností do 3,5 tuny. Ministerstvo dopravy plánuje zrušit klasické dálniční známky a placení dálničních poplatků pro osobní automobily přesunout na internet. K identifikaci případných neplatičů budou využity moderní technologie, tzv. videodetekce, které umožňují vozidla identifikovat prostřednictvím registrační značky. Kromě usnadnění pro majitele vozidel si stát slibuje také úspory v nákladech a minimalizaci dopadů na životní prostředí. Podrobnosti v tiskové zprávě ministerstva dopravy ZDE.
Vláda vzala na vědomí Národní koncepci realizace politiky soudržnosti v ČR po roce 2020, což je podklad pro Dohodu o partnerství pro období 2021–2027. Stěžejním cílem Národní koncepce je určit oblasti pro financování po roce 2020, tedy identifikovat hlavní priority ČR a v návaznosti na nové podmínky pro poskytování podpory ze strany Evropské komise optimalizovat zdroje pro jejich pokrytí. Vláda pro nové programové období zvolila variantu s osmi programy což až na výjimky (bez OP Praha – pól růstu ČR) zachovává současný stav, pokud jde o nastavenou strukturu řídicích orgánů. Tím bude zaručen plynulý přechod mezi oběma programovými obdobími, a eliminuje tak možná rizika spojená se změnami.
Kompletní výsledky jednání vlády 4. února 2019 naleznete ZDE.