Zákon o auditorech je právním předpisem regulujícím provádění auditu statutárními auditory a auditorskými společnostmi. Zároveň je zde upravena činnost profesní samosprávy auditorů a výkon veřejného dohledu nad nimi. Zákon obsahuje ucelený soubor práv a povinností auditorů při ověřování finančních výkazů, a zahrnuje též systém zajištění kvality.
Předložená novela zákona o auditorech implementuje požadavky právních předpisů Evropské unie s účinností od 17. června 2016, a to směrnice číslo 56 z roku 2014, kterou se mění směrnice číslo 43 z roku 2006 o povinném auditu ročních a konsolidovaných účetních závěrek, a nařízení číslo 537 z roku 2014 o specifických požadavcích na povinný audit subjektů veřejného zájmu. Předmětem novely zákona je posílení veřejného dohledu nad auditorskou profesí, který v České republice vykonává rada pro veřejný dohled nad auditem.
Oblastí, která prošla výraznou úpravou, je právě systém zajištění kvality. Zákon s ohledem na evropské nařízení nově vyžaduje, aby kontrola kvality auditorů, kteří ověřují účetní závěrky subjektů veřejného zájmu, byla prováděna orgánem dohledu a jejími kontrolory kvality. Postavení komory auditorů, jako samosprávní profesní organizace, se tímto mění tak, že kontrolu kvality bude provádět už jen u auditorů, kteří neauditují subjekty veřejného zájmu.
V celé Evropské unii je funkce statutárního auditora spojována s veřejným zájmem, proto jsou auditoři podrobováni velmi přísným požadavkům na odbornost, nezávislost a etické jednání.
Tato novela proto posiluje též nezávislost auditora.Tímto konstatováním bych rád své úvodní slovo zakončil a chtěl bych vás požádat o schválení novely zákona již v prvém čtení v souladu s § 90 odst. 2 jednacího řádu Poslanecké sněmovny. Důvodem je, aby tato norma nabyla účinnosti stejným okamžikem jako zmíněné nařízení, tedy 17. června 2016.
Děkuji za pozornost.