Vážené dámy a vážení pánové,
všechny vás zdravím na konferenci v Hradci Králové. Byl jsem tu minule a znovu mohu potvrdit, že digitalizace je jednou z priorit současné vlády. Minule jsme vás tady informovali o vznikající strategii Digitální Česko. Tuto koncepci v závěru roku schválila vláda, a teď už ji máme rozpracovanou na 808 implementačních záměrů, které by ji měly postupně naplnit. Ze strategie Digitální Česko se stává hlavní dokument řídící digitalizaci a postupně nahradí obdobné existující strategie. Zároveň přispěje k vyčištění vládních usnesení, které v minulosti postupně vznikaly, ale zapomněly zanikat a neplnily se. Pro nás je to skutečně důležitá věc.
Jsem strašně rád, že do přípravy implementačních plánů se zapojily všechny resorty, všichni tuto aktivitu přijali a spolupracovali. Tak jako je tady vidět posun v přístupu státních institucí k digitalizaci, já osobně vnímám především pozitivnější atmosféru, která tento proces provází. Víte, zpočátku nám nikdo nevěřil, že se s tím dá něco udělat. Nám se ale tím, co děláme, daří určovat směr a posouvat věci, na které si dříve nikdo netroufnul – například digitalizace zdravotnictví, digitalizace stavebního řízení, eJustice, eSbírka a eLegislativa nebo i změna daňového systému. A mohl bych jmenovat další projekty všech resortů.
A když mluvím o spolupráci, tak nemůžu vynechat tu s komerčním sektorem. Společně si máme co nabídnout, musí to být ale výhodné pro stát i pro dodavatele. Musíme být schopni vést vyrovnanou diskusi, která bude vzájemně přínosná. Dobrým příkladem je projekt eGovernment Cloudu, kterého se v pracovních skupinách účastnili i zástupci komerčního sektoru. Přinesli nám jak zkušenosti ze zahraničí, tak i příklady z praxe, které jsme zohlednili. A přesně tak má spolupráce vypadat – vyvážená na obě strany. Dnes máme nadefinovánu jednu část státního cloudu pro strategické systémy a druhou, která bude využívat komerční datová centra.
Dalším velkým důkazem výhodné spolupráce je projekt využití bankovní identity pro přihlášení se k online službám státu. Jednoduše se do portálů Občana budeme moci přihlásit přes údaje, které využíváme pro vstup do online bankovnictví. Všichni to známe a je to komfortní. Vůbec mám dojem, že se často při budování systémů a služeb státu zapomínalo na samotné občany. Přitom věci, které jsou jednoduché, se užívají mnohem příjemněji a více. V tomto ohledu je nutná a důležitá také jednotnost. Nemůže se stát, že bude pro občany jednodušší zajít si na úřad. Hodně služeb, které jsme budovali, nemáme dotažené do konce. Uvedu příklad. I přesto že máme datové schránky, se pořád stává, že musíme s přijatým dokumentem na CzechPOINT ke konverzi a vytištění pro další využití. To musíme změnit. Když se rozhodnu pro online vyřízení, tak musím být schopný udělat všechno od začátku dokonce včetně online platby, včetně notifikací, které mě upozorní na vše důležité. Na to se chceme soustředit.
Ale zpět ke spolupráci. Nemůžu, a ani nechci, vynechat zákon o právu na digitální službu, který určuje státu povinnost poskytovat své služby také v digitální podobě. U tohoto zákona nastala vzácná shoda vlády, poslaneckých klubů a komerčního sektoru. Je vidět, že nám není lhostejné, jak se tady žije. Zákon stanovuje povinnost udělat do jednoho roku katalog služeb a následně do 4 let poskytovat občanům a firmám všechny služby online. Do pěti let všechno online. Zároveň všechny formuláře předvyplněné bez nutnosti návštěvy úřadů. Takový je pro nás význam slova digitalizace.
Koncepci Digitální Česko jsme začlenili do vládního programu Česká republika: Země pro budoucnost. Náš stát disponuje mimořádným znalostním potenciálem. Jsme zemí technologicky orientovanou a bezpečnou, splňujeme nejpřísnější ekonomická kritéria. Pokud budeme podporovat vědu, inovace, výzkum, a to vše provážeme s digitálním státem, jsme na nejlepší cestě být zemí, kde se opravdu dobře žije. Což za tu snahu stojí.
Hezkou konferenci. Děkuji.
Andrej Babiš
předseda vlády